Saarte pärimuskultuuri suve ilusatest hetkedest

Juunikuu möödus neljapäevaste rahvapillihelide saatel Kuressaares veski õuel nagu niuhti.

Ilmaga on seni vaid hästi läinud ja loodame, et päikese soosiv tuli põleb pärimuse tarvis ka edaspidi. Rahvast on olnud meeldivalt palju lausa igal korral, mis annab lootust kinnitada end üha tugevamini Kuressaare suvekalendrisse.

Tänaseks on meelde jäänud vaid eredamad hetked, mida tahakski siinkohal jagada neile, kel pole veel võimalust olnud meiega liituda.
Avalöögist ja VäRKSseppadest ning Sõluse võludest olen leheveergudel juba kõnelenud ja neid ei väsi ma kiitmast tänini. Aga juunikuus astus üles ka teisi suurpäraseid tegijaid.

Kümnendast juunist on meelde jäänud Mustjala noored, ilusad ja väga ehedad Sõluki lauljad, kel olid armsasti nukud süles ja kelle kavas peitus see lihtsaim, kõige pisematele edasi antav pärimus – unelaul ja laulumäng. Kava lõpus võisid kõik pealtvaatajad aga ühineda Mustjala pulmarongis liikumise ja laulmisega. Tahan tänada ka nendega kaasas olnud kahte osavate näppudega vanaema Valve Lõhmust ja Tiiu Saani, kes kaunistasid kontserti oma ilusa näputöö väljanäituse ja meisterdamisega.

Eideratta ja Aste Antsakate ühiskavast on meelde jäänud mõnusad akordioniviisid Helle Salongi ning Meeli Reegi esituses ning vägev võistutantsimine. Liigutav oli kuulda avalikult ja ilusasti laulmas inimesi, kelle puhul poleks seda isegi oodanud – rahvatantsujuhendajad Tiiu Villsaar ja Marie Vatko isiklikult – kiidan neid selle eest väga ja tänan publiku nimel usalduse eest.

Jaanipäeva esinemise tule võtsid enda peale krapsakad Marleeni tantsijad, kes sisustasid õhtu igati väärikalt. Tänan naisi säärase pealehakkamise ja tempokalt möödunud õhtu eest.
Esimesel juulil võõrustasid veskisse tulnuid juba Tõllu Tütred Kihelkonnalt. Tegu oli väga särasilmsete naistega, nii et kava kujunes haaravaks ka meesterahvaste seas. Publiku kaasamine kulges kuidagi eriti lihtsalt…

Meeleolu lisas juurde ka suvise talutöö ehk vihategemise meistri Margus Kõrgessaare õpinurgake. Kõik soovijad said endale õhtuks kaasa isetehtud kaseviha – mida sa, hing, suisel aal veel ihkad! Õhtu lõppes ühise Saaremaa valsiga ja tantsuplats oligi rahvast täis.
Märgiksin siinkohal ära ka need inimesed, kes tavaliselt ürituse käigus aia taha vaatama kuhjuvad ja julgustan neid ikka sisse astuma. See pidu ei maksa raha, vaid teie tähelepanu!

Juulikuus on veskisse oodata juba sel neljapäeval rahvatantsu- ja lauluansamblit Mariella, järgmisel nädalal esinevad meile naisrahvatantsurühmad Ritsikas Kuressaarest ja Adrekas Pöidelt, sealt edasi kohtume Pihlaka tantsijatega ning augustis tulevad jälle uued näod.
Olge kohal ja võtke sõbrad kaasa. Kohtumiseni igal neljapäeva õhtul kell kaheksa!

Maris Rebel

Print Friendly, PDF & Email