Pakendeid puudutav seadusandlus saab silokile osas täpsustused

Pakendiaktsiisi puudutavat seadusandlust muudetakse tõenäoliselt veel tänavu sügisel, et selgemalt lahti kirjutada, milliseks pakendiks loetakse silokile ning milline taaskasutusmäär ja aktsiisimaks sellele kehtib.

“Tänane seadus jätab silokile käsitlemisel pakendi ja aktsiisiobjektina väga palju tõlgendamisruumi ning selle tõlgendamisel erinevad osapooled kokkuleppele ei jõua,” rääkis põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder. “Seadusemuudatus on seetõttu hädavajalik.”
Keskkonnaministeeriumi jäätmeosakonna juhataja Peeter Eek kinnitas erinevate osapoolte esmaspäevasel kohtumisel, et ministeeriumis valmistatakse seadusemuudatusi juba ette. Erinevate huvigruppidega hakatakse neid arutama tõenäoliselt septembris.

Seedri sõnul ei sea põllumehed ega põllumajandusministeerium kahtluse all pakendeid puudutava seadusandluse eesmärki – et silokilet kasutatakse palju, siis on selle taaskasutamine kahtlemata mõistlik ja hädavajalik. “Seadused peavad aga olema selged ning ilma tõlgendamisruumita, kuid täna võib sealt väga erinevaid asju välja lugeda,” ütles minister.
Oluline on Seedri hinnangul aga keskkonnaministeeriumi kinnitus, et tänane seadusandlus ei nõua põllumajandustootjalt mõne taaskasutusorganisatsiooniga püsiva lepingu sõlmimist.

Just sellisest nõudest rääkimisega ja vastasel juhul suurtrahvidega ähvardamisega on taaskasutusorganisatsioonid seni põllumehi hirmutanud. Põllumehel on õigus oma silokilet müüa suvalisele taaskasutusorganisatsioonile või seda tagavale ettevõttele. Oluline on vaid, et kile tõepoolest taaskasutusse läheks.

Põllumajandusministeerium

Print Friendly, PDF & Email