Hotellide klientuur tegi mais lootustandva kasvu

Hotellide klientuur tegi mais lootustandva kasvu

 

Statistikaameti andmetel kasvas mais ööbimiste arv Saare maakonna majutusasutustes mullusega võrreldes veidi enam kui viiendiku võrra – tegemist on suurima kasvuga viimase kahe aasta jooksul, kusjuures lõviosa sellest juurdekasvust andsid Soome turistid.

Kui möödunud aasta mais registreeriti Saare maakonna majutusettevõtetes 22 110 ööbimist, siis esialgsetel andmetel oli sel aastal samal perioodil ööbimisi juba 27 102 – juurdekasv 22,6 protsenti. See näitaja on tunduvalt parem kui Eestis tervikuna: riigis tervikuna kasvas mais majutusasutustes registreeritud ööbimiste arv mullusega võrreldes vaid 13,6%.
Tänu maikuus aset leidnud hüppelisele tõusule on meie majutusasutused ka viie kuu lõikes ööbimiste arvu poolest mullusega võrreldes 4,7 protsendiga plussis.

Kuressaare turismiinfokeskuse juhataja Karmen Paju avaldas lootust, et mais meie turismimaastikul alanud positiivsed nihked jätkuvad ka suvekuudel. “Alates juuni keskpaigast avaldab Saare maakonna turismindusele kindlasti positiivset mõju uue parvlaeva saabumine Virtsu–Kuivastu liinile, sest senisest mugavam ja kvaliteetsem transpordikorraldus tõstab siinse turismisihtkoha atraktiivsust,” ütles ta ja lisas: “Tulenevalt nõudluse suurenemisest teenuste ja toodete järele tekivad aga paremad eeldused kogu meie ettevõtluse arenguks, mistõttu paraneb külastajate rahulolu veelgi.”

Soome turistid on naasnud

Saare maakonnas registreeritud ööbimiste arvu kasvust andsid lõviosa Soome turistid, kes läbi aastate on olnud meie majutusasutuste teenuseid kasutanud suurim välismaalaste rühm. Kui 2009. aasta mais registreeriti soomlaste arvele 9876 ööbimist, siis käesoleval aastal oli sama näitaja 14 095 – kasv ligi 43 protsenti.

Pea seitsme protsendi võrra on mullusega võrreldes mais kasvanud Saare maakonna majutusasutusi külastanud Eesti kodanike arv ja märkimisväärse tõusu tegi ka Venemaa kodanike arvele registreeritud ööbimiste arv.

Hiiumaal samas rekordiline langus

Kui saarlastele oli käesoleva turismihooaja algus lootustandev, siis hiidlastel pole rõõmustamiseks põhjust. Seda vähemalt esialgu: statistikaameti andmetel langes käesoleva aasta mais Hiiumaa majutusasutustes registreeritud ööbimiste arv möödunud aasta sama perioodiga võrreldes koguni 38,7 protsendi võrra. Maakondade lõikes on tegemist suurima tagasiminekuga.

Kommenteerides olukorda meie naabersaarel, ütles Karmen Paju: “Majutatud turistide arvu vähenemine Hiiumaal käesoleva aasta maikuus on tingitud eelkõige parvlaevaliikluse tõrgetest – ilmastik, madal veetase, meresõiduohutuse puudumine Heltermaa sadamas ja muud tehnilised probleemid.”

Hinnad on ligi viiendiku võrra alanenud

Mis puudutab ööpäeva keskmist maksumust meie majutusasutustes, siis mais oli see 319 krooni. Mullu samal ajal tuli ööbimise eest Saare maakonna hotellides ja külalistemajades välja käia keskmiselt 393 krooni.
Eestis tervikuna oli 2010. aasta mais ööpäeva keskmine maksumus majutusasutustes 433 krooni. Kõige kõrgema hinnaklassiga – keskmiselt 503 krooni öö – olid Tallinna majutusasutused, odavaima hinnaga – keskmiselt 188 krooni öö – sai aga toa üürida Raplamaa majutusasutustes. 


KOMMENTAAR

Aeg on keskenduda ootearendusele

Heameel on tõdeda, et nii aprillis kui ka mais ööbis Saare maakonnas mullusest rohkem turiste. Kuid paraku on tarbijate hinnatundlikkus jätkuvalt kõrge ja endiselt otsitakse odavamaid pakkumisi.

Siinjuures tuleks aga märkida, et antud probleemi lahenduseks ei ole hindade jätkuv alandamine, vaid innovaatiline tootearendus – kliendile tuleks pakkuda lisaväärtust, mis antud teenusepakkujat eristab ülejäänud konkurentidest. Ühesõnaga, just praegu on sobiv aeg keskenduda tootearendusele ja teha seda varasemast odavamalt.

Kuigi viie esimese kuu kokkuvõttes kasvas sise- ja välisturistide poolt Eestis veedetud ööde arv kokku 12%, kasvasid ettevõtete sissetulekud vaid 2,6%. Statistikaameti poolt arvutatav ööpäeva keskmine maksumus langes jätkuvalt, mis viitab sellele, et nõudluse kasv saavutati odavamate pakkumistega.

Karmen Paju
Kuressaare Turisminfokeskuse juhataja

Loodame head jätku

Mais ja juunis saavutas Arensburg Boutique hotelli täituvus kõigi aastate parimad tulemused: mai oli eelmisest aastast parem koguni 42% ja juuni 12%. Selliste tulemustega oleme ülirahul.
Tõsi, näiteks 2008. aastaga võrreldes on hinnad langenud, kuid samas on olnud suur ka kulude langus. Võrreldes 2009. aastaga on hinnatase tänavu jäänud samaks.

Juuli tuleb ilmselt sama hea kui 2009. aastal, mil meie täituvus oli 95%. Sellest paremat on ilmselt juba võimatu tahta.
Ka augustis paistab kõik minevat endise hooga, aga tõeliselt rõõmustavad on septembri ja oktoobri näitajad, kus eel-broneeringute numbrid ületavad kõik varasemad aastad.

Terje Nepper
Arensburg Boutique Hotell & Spa
ja Veski trahteri tegevjuht

Hooaja algus oli edukas

Suvehooaja esimestel kuudel kasvas märkimisväärselt Saaremaa Spa Hotels külastatavus. Nii näiteks tõusis Meri hotelli täituvus mais 19,4%, Rüütli hotellis aga koguni 23,7%. Perioodil mai–juuni registreerisime 1143 ööbimist enam kui mullu samal ajal.

Eriti rõõmustav on nentida, et sel aastal on suurenenud meid külastanud Läti ja Vene turistide hulk, mis kinnitab meie koostööfirma Saaremaa Spa Hotels Latvia edukat tegevust. Maikuus kasvas ka meie teenuseid kasutanud Soome turistide arv.

Mis puudutab tulevikuväljavaateid, siis vähemalt praegustel andmetel tõotavad juuli ja august, kuid ka september tulla meie jaoks head kuud. Samas ei julgeks ma mingeid konkreetseid arve veel prognoosida: masu on muutnud klientide tarbimiskäitumist ja otsuseid langetatakse n-ö viimasel minutil.

Frey-Christian Fernelius
Saaremaa Spa Hotels müügi- ja
turundusosakonna juhataja

Mais oli tõus

Mais kasvas Linnahotellis majutatute arv mullusega võrreldes 14%, kuid ööbimiste arv näitas isegi 25% tõusu. Samas tuleb aga tõdeda, et tulupool jäi praktiliselt 2009. aasta tasemele.
Juunikuu oli aga vastupidise trendiga ja rahvast käis mullusega võrreldes vähem, juuli käibe prognoos on praegu enam-vähem eelmise aasta tasemel.

Turisminduses on juuni, juuli ja august määrava tähtsusega, sest siis teenitakse valdav osa tulust, millega ülejäänud aasta üle elada. Kui nende kuude käibed jäävad väiksemaks, siis avaldab see turismiettevõtete jätkusuutlikkusele suurt mõju.

Erik Raie
Kuressaare Linnahotell

Klientide arv kasvas kolmandiku võrra

Möödunud aastaga võrreldes on mais–juunis meid külastanud klientide arv kasvanud 30% võrra. Oleme suutnud oma kliendivoogu kasvatada tänu ühisturundusele Viimsi Spa Tervisega. Sellest tulenevalt on eelmiste aastatega võrreldes väiksem meie turunduse kulu ning lisaks oleme klientidele suutnud pakkuda paremat ja soodsamat puhkamise võimalust.

Kuna seoses uute parvlaevade tulekuga Saaremaal enam praamijärjekordi ei ole, siis loodame, et meid külastavate klientide arv tulevikus vaid kasvab.

Andres Tiik
Grand Rose Spa Hotel

Print Friendly, PDF & Email