Tuleb sooja, nii et tapab

Tuleb sooja, nii et tapab

VESI VÕIMENDAB: Kuuma ilmaga tasub kindlasti palju merevees viibida, kuid ei tasu unustada, et vesi pakub UV-kiirguse eest minimaalset kaitset ning veest peegeldunud kiired võivad riski suurendada.
Foto: Egon Ligi

Kui tänases lehes kirjutame läinud nädalavahetuse suvekuumadest ilmadest ja rannamõnudest, siis olge mureta, rannailmu tuleb veel küll ja küll. Sünoptikud hoiatavad, et alates esmaspäevast on Eestimaal kohal lausa kuumalaine ja see ulatub saartelegi välja.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi sünoptik Merike Merilain ütles eile Saarte Häälele, et ei pääse sellest kuumalainest seekord ka Saaremaa. Tema sõnul on esmaspäeval alates Kuressaarest põhja poole kuni Panga pangani kõik 30-kraadise kuumuse käes. Teisipäevaks jõuab kuumalaine Viidumäe kanti välja ning alles kolmapäevaks annab see kuumus pisut järele.

“Siis näen, et saartel võib tulla ka pisut vihma. Neljapäeval kisub aga jälle 30 kraadi kanti ning leevendus sellest kuumusest võib tulla alles reedeks, mil lubatakse saartele suuremat vihma,” prognoosib sünoptik. Selle nädala alguse äge vihmasadu saartel tegi õnneks küll seda, et kastis ära maa ja metsad.
“Seetõttu hetkel meil VEEL suurt tuleohtu ei ole,” märgib Saaremaa päästeosakonna juhataja Margus Lindmäe, kuid lisab siis, et tähelepanelik ja hoolas tuleb olla igal juhul. “See eelmiste päevade niiskus kaob nende kuumade ilmadega väga ruttu, seda näitas neljapäevane päev, kui heinamaal süttis traktorimootori sädemest hein.”

Kuressaare haigla kiirabiõde, kes eile pärastlõunal tööl oli, paneb inimestele südamele, et sellise kuumusega peaksid eriti ettevaatlikud olema vererõhu- ja südamehaiged, väikesed lapsed (eriti alla 3-a) ja eakad inimesed. “Parim koht on muidugi mererand, kuid ikka kõvad päiksekreemid peale, mütsid pähe ning veepudelid kaasa.” Vanematel inimestel soovitab ta otsida jahedamat kohta.

EELK Saarte praosti Veiko Vihuri sõnul leiavad vanemad inimesed meeldivat jahedust ka vanadest auväärsetest kirikutest, mis nagunii projekti “Teeliste kirikud” raames ka Saare- ja Muhumaal pea kõik päevad hommikust õhtuni avatud on.
Ent seda vajadust nagu Tallinnas, et kirikus saab kuumalaine tõttu ka ööbida, meie maakonnas veel ei ole, ütleb kirikuõpetaja.
Merike Merilain ennustab, et suur suvi jätkub veel pikemat aega ja kuumad ilmad kestavad augustikuuni välja.


Kuidas käituda kuumal ajal

* igal juhul tuleb kasutada päikesekaitsetooteid;
* tuleks vältida pikaajalist päikese käes viibimist keskpäeval;
* kanda päikese eest kaitsvaid riideid, peakatteid ja päikeseprille;
* hoida imikuid ja väikelapsi otsese päikesekiirguse eest;
* jooge võimalikult palju vedelikku, soovitatavalt mineraalvett;
* kuumus ja päike on vastunäidustatud mõnede krooniliste ja nakkushaiguste puhul, päevitada ei tohi ka mõnede ravimite tarvitajad;
* mitte liialdada kohvi ja alkoholiga, sest need suurendavad vedelikukadu;
* tuulutada tube, mitte jääda kauaks umbsetesse ruumidesse või suletud akendega autosse;
* kuumal ajal piirata füüsilist tegevust.

Allikas: Naistekas.ee

Print Friendly, PDF & Email