153 lille- ja maasikamustrit Muhu tikandina

153 lille- ja maasikamustrit Muhu tikandina

ELU LILLEVÄLJAL: Kunstiga tegelemist peab tunnustatud käsitöömeister Leida Kirst mänguks, mis annab talle elujõu ja rõõmsameelsuse.
Foto: Erakogu

Käsitööhuviliste rõõmuks ilmus trükist 194-leheküljeline värvitrükis suureformaadiline raamat “Muhu tikand”, kust huviline leiab Leida Kirstu loomingust 153 Muhu mustrit, mis sündisid tänavu jaanuaris kaheksakümneseks saanud põlisest muhulasest käsitöömeistri töölaual raamatu jaoks sel aastal.

Raamatus on kolm kahepoolset mustrilehte, mida saab kasutada suurte tikandite loomisel, 41 skaneeritud ja pildistatud tikandit, mida on hea tikkimisel eeskujuks võtta, seitse fotodega illustreeritud tikkimisõpetust, lisaks kommentaarid ja näpunäited Muhu tikandi tikkimiseks.

“Mustreid saad kasutada T-särkide, kleitide, kampsunite, rahvarõivaseelikute, kottide, muhu pättide või mis tahes muude esemete kaunistamiseks,” soovitab autor lugejaile trükise tagakaanel.
Raamat valmis Leida Kirstu järeltulijate initsiatiivil, kes on loonud meistri pärandi jäädvustamiseks ja mustrite jagamiseks veebikülje www.muhutikand.ee .

Mahukas raamat annab ülevaate aastakümneid Tallinnas rahvakunstimeistrite koondises Uku hinnatud meistrina töötanud muhulanna elust ja tööst: lapsepõlve mängumaadest kivide, kadakate ja kolme suure tuuliku vahel Muhu Igakülas, kooliajast, millal Laasu talu esik-laps joonistas oma vihikusse enne tähti esimesed lillemustrid, armumisest parvlaeva pardal pikka lokkis peaga Kahtla külast pärit noormehesse, kes võlus esimesel kohtumisel, ideaalsest töökohast Ukus, värvidemängust, kuhu peidetud särava mustri saladus, kohvritäiest linikutest, kuhu kõik valud ja vaevad sisse tikitud.

“Minu elu on olnud üks tore mäng mustrite ja värvidega. Tikandimustritesse joonistan lilleõisi, mida kogusin lapsepõlve mängumaalt kivide ja kadakate vahelt,” teavitab meister raamatu lehekülgedel lugejaile.
Ajal, millal maasikatest palju räägitakse, neid müüakse ja süüakse, tasub raamatu 37. leheküljelt tsiteerida Leida Kirstu: “Lapsena korjasime kadakate vahelt metsmaasikaid, mustritesse olen joonistanud neid marju, mis nüüd meie koduaias kasvavad. Iga Muhu päti peal peab vähemalt üks maasikas olema.”

Raamatu kirjastas Fookus Meedia OÜ, toimetas Annika Põltsam.

Print Friendly, PDF & Email