Valjala vald saab külalissadama (2)

Valjala vald saab külalissadama

SADAMAKOHT: Praegu veel tõmbavad kohalikud kalurid oma paadid lihtsalt kaldale ning kinnitavad roostikus peituvate vaiade külge. Kahe aasta pärast on samas kohas korralik süvendatud ja mitmete võimalustega sadam.
Foto: Raul Vinni

Hiljemalt kahe aasta pärast peaks Kungla sadam töötama korraliku väikesadamana, mis on eelkõige mõeldud kohalikele kaluritele, kuid kuhu pääsevad ka väiksema süvisega lõbusõidualused.

Aasta pärast peaks Kungla sadamas olema valmis juba väike sadamahoone ning kahe aasta pärast ka 20-kohaline sadam ise.
MTÜ Kungla Sadam juhatuse liige Ivo Rebane ütles Saarte Häälele, et esialgu püstitatakse väike hoone, kus hakkavad olema sadamakapteni ruumid ning riietus- ja pesuruumid. “Sellest tuleb selline väike armas rookatusega maja,” märkis Rebane.

Sadamas endas ehitatakse välja betoonist kai kala lossimiseks ning väike lainemurdja, lisaks tulevad ka ujuvkai ning slipp laevade veeskamiseks. Kokku peaks olema kohti 20 alusele.
Sadam süvendatakse 1,5 meetri sügavuseks, see on Rebase sõnul piisav kalapaatidele ning ka väiksema süvisega kaatritele ja lõbusõidualustele. Sadamasse sissesõit hakkab toimuma mööda ligikaudu 100 meetri pikkust tähistatud faravaatrit.

Praegusesse kohta, kus paksus roostikus saab laevu vaid kinnitada, rajatavas sadamas luuakse sissetulevatele alustele kõik vajalikud võimalused: paigaldatakse elektri- ja veevarustus, samuti purgimiseks vajalikud rajatised. Sadamasse rajatakse ka parkla ning peatumisvõimalused matkaautodele.
Valla ja kohalike kutseliste kalurite osalusega MTÜ Kungla Sadam on Saaremaa kagurannikul asuva praeguse lautrikoha taastamiseks saanud juba ka toetusi eurorahadest.

EAS eraldas väikesadamate programmist veidi üle kahe miljoni krooni ning hetkel on arendajatel juba sisse antud taotlus ka PRIA-sse, kust loodetakse saada 2,2 miljonit krooni. Nendele summadele lisandub ka erainvestorite omafinantseering.
Rebase sõnul on ümbruskonnas kümmekond kalurit, mistõttu on sadam kindlasti vajalik ning leiab kasutamist. Rebase sõnul on Valjala vald olnud väga koostöövalmis ning seda näitab ka valla maal asuvale sadamaalale MTÜ kasuks hoonestusõiguse andmine 18 aastaks sümboolse hinnaga 100 krooni aastas.

Print Friendly, PDF & Email