Äike tegi jalkasõpradele 1 : 0 (19)

Äike tegi jalkasõpradele 1 : 0

 

Kõva äike ja tugev vihm lõid üleeile õhtul rivist välja telepilti edastava Levira Virtsu-Orissaare raadiolingi, mistõttu kadus ka Orissaare, Sauvere, Sõrve, Männamaa ja Kärdla saatjate kaudu edastatav signaal. See puudutas ka näiteks Starmani Zuum TV-d kasutavaid kliente.

Samal ajal jalgpalli maailmameistrivõistluste poolfinaali mängu Hollandi ja Uruguay vahel televiisoripildi vahendusel jälginud spordihuvilistel jäi nägemata selle magusam osa, kus löödi mitu värat.
Paljud telepildita jäänud inimesed helistasid klienditeenindusse ning ennast elati välja ka erinevates suhtlusvõrgustikes.
Starmani kommunikatsioonijuht Laura Mardisalu nentis Saarte Häälele, et tõepoolest kell 22.24–23.31 kadus Zuum TV kasutajatel pilt just eeltoodud põhjustel.

Ülilevi kummitab

Digilevi tulekuga on kurdetud ka telepildi halvenemist ning pidevat “hangumist” eriti just viimasel ajal. Mardisalu märkis, et tegemist pole uue nähtusega.
Olgu see digi- või analoogtelevisoon, tavaantenniga püütavat signaali mõjutab ka digitelevisiooni puhul ülilevi-nimeline loodusnähtus, mille tekitavad Mardisalu sõnul anomaaliad atmosfääris.
Sellist asja juhtub enamasti suvekuudel, kui ülemäära heade levitingimuste tõttu levivad signaalid kaugemale kui muidu.

“Ülilevi tekib siis, kui atmosfääri kõrgetes kihtides tekivad ioniseerumise käigus ülemäära head levitingimused, mistõttu võivad signaalid läbida näiteks atmosfääri ja mere vahet peegeldudes suure vahemaa,” selgitas Mardisalu, miks esineb ülilevi sagedamini just rannikualadel.

Sel juhul levib signaal tavatingimustest kaugemale, satub samadel või sarnastel sagedustel töötavate saatjate piirkonda ja seejärel hakkavad nad üksteist segama ning pilt võib kaduda, hakkida või hanguda. Ühes piirkonnas töötavad saatjad on selle probleemi ennetamiseks töötama pandud erinevatele sagedustele ja polarisatsioonidele.
“Ülilevi nähtus võib kesta mõnest tunnist kuni mitmete päevadeni. Tavaliselt tekib ülilevi suviti, kui ilma mõjutab pikalt kõrgrõhkkond, kuid vahel tekib ülilevi ka talvel,” rääkis Mardisalu ning rõhutas, et Saaremaal tuleb seda aeg-ajalt ikka ette.

Ta märkis ka, et loodusnähtust pole võimalik ära kaotada ning kasu võib olla ehk suurema elementide arvuga võimsamast antennist.
Samuti ei tohiks keerata antenni saatja suunast ära näiteks lootuses, et siis saab lisaks kätte ka mingi muu saatja kaudu edastatavad kanalid. Mardisalu sõnul tuleb viimast ette küll pigem Tallinnas, kus ühe antenniga üritatakse püüda nii Eesti kui Soome kanaleid.

Print Friendly, PDF & Email