Rannakalurite mälestus jäädvustati Lõmalal (fotod) (1)

Rannakalurite mälestus jäädvustati Lõmalal (fotod)

UUS JA VANA: Eile avatud uue Lõmala sadama külastuskeskuse kõrval seisab restaureeritud piirivalvetorn, kust avaneb hingemattev vaade.
Foto: Raul Vinni

Eile sai Lääne-Saaremaa loodava väikesadamate keti esimese pooliku lüli, kui Lõmala sadam avas oma külastuskeskuse. Külalissadam ise avatakse järgmiseks navigatsioonihooajaks.

“Siin on nii korda tehtud, et ei saa enam arugi, kus vanasti midagi oli,” märkis Ervin Tarkmeel (75), üks viimaseid elusolevaid Lõmala sadamas töötanud kalureid. “Siia võib ju lausa suvitama tulla,” naeris Lõmala lähedal Kotlandi külas elav mees.

EAS-i poolt eraldatud üle 13 miljoni krooni ning 15% omaosalusega rahastatavast rajatisest avati eile külastuskeskus, mis on ühtlasi sadama administratiivhoone ning mille üks tähtsamaid osi on pea 140 ruutmeetril laiuv ekspositsioon, mis kajastab rannakalurite elu. Sadama omaniku, MTÜ Lõmala sadam juhataja Andro Roosileht ütles avakõnes, et kõige tähtsam on ikkagi see, et sadam elavdaks kohalikku elu ning kindlasti pole see ehitatud mitte ainult turistidele, vaid ka kohalikele.

Külastuskeskuse avamisel sõlmisid sümboolse köie lahti regionaalminister Siim-Valmar Kiisler, keskkonnaminister Jaanus Tamkivi, EAS-i esindaja Viivika Tamme ning Andro Roosileht.
Oma poisikesepõlvest Lõmala sadama elu mäletav Salme vallavanem Kalmer Poopuu märkis, et hea, kui vallas on ettevõtlikke inimesi. Vald on ka ise MTÜ liige, olles panustanud sadamasse maatükiga, mis lisaks erainvestoritele kuuluvale maale sadama ümber laiub. Poopuu märkis ka seda, et kindlasti ei maksa selliste projektide tulemit kohe rahasse ümber arvestada, oluline on, et see lisab piirkonnale atraktiivsust. “Iga vallavanem peab olema uhke, kui nende vallas avatakse selline objekt,” sõnas Poopuu.

Vallavanem tunnistas ka, et hea meel on vaadata, kuidas rannakalurite elu kajastavat väljapanekut seiravad kohalikud tunnevad äratundmisrõõmu. Ta isegi oli helistanud ühele vanale kalurile, kes on ekspositsioonis ära märgitud. “Ütlesin, et tulgu ikka vaadaku, ta pilt suurelt üles pandud,” naeris vallavanem.
Lõmala sadamast 30 aastat tagasi kalal käinud Eino Ruttu meenutas Saarte Häälele, et olid ajad, mil selleks, et Lõmalalt kalale saada, tuli küsida luba Kipi-Koovil asuvast piirivalvekordonist.

Sadama ja külastuskeskuse arenguga jäi Ruttu, kes aitas sadamaomanikke ka ekspositsiooni valmimise juures, rahule. Olgugi, et Ruttu hinnangul on kalavarud siinses meres viimase 30 aastaga vähenenud 50 korda, arvas ta, et kui tulevad sadamad, tekivad uuesti ka paadid iga värava taha.

Print Friendly, PDF & Email