Petised taasavastasid tiguposti võimalused (2)

Petised taasavastasid tiguposti võimalused

 

Varasemalt peamiselt e-posti teel liikunud välismaised kirjad, milles ainult oma isikuandmete jagamise eest pakutakse juba kümnetesse miljonitesse ulatuvaid summasid, on nüüd liikvel ka tavapostiga.

Nii laekus näiteks eelmisel reedel ühte Kuressaare postkasti kiri Lõuna-Aafrikast. Korraliku käsitsi kirjutatud aadressiga ümbrikul ning allkirjaga kirja jaluses paluti saata oma andmed ning vastutasuks pakuti ei rohkem ega vähem kui 4,5 miljonit Ameerika dollarit.
Kirjas sisalduv lugu ise räägib, et proua Gladis Jajal ja tema pojal Philipil olevat väike mure. Nimelt oleks vaja partnerit, kes aitaks nende mõrvatud abikaasa ja isa poolt ühte turvafirmasse (ingl k Security Company) paigutatud 18,2 miljonit dollarit välja võtta ning ühte teise kompaniisse toimetada.

Loo taust ise on väga kole. Nimelt olevat nimetet härra olnud üks Zimbabwe parimaid farmereid, kuid sealse diktaatori Mugabe plaan oli olnud, et kõik valgenahalised farmerid peavad oma farmid ära andma. Gladis Jaja mees sellega nõus ei olnud. Tulemuseks see, et Mugabe käsilased mõrvasid ta ning varastasid farmi tühjaks. Õnn oli, et kõnealune farmer oli pidanud juba plaani Zimbabwest Svaasimaale lahkuda ning sinna uus farm asutada.

Selleks oli ta turvalisse firmasse pannud hoiule suure summa, mis nüüd oleks vaja kätte saada, et lesk ja poeg saaksid ikkagi uue farmi asutada.
Selliste muinasjutuliste lugudega ei maksaks lasta ennast petta, ütles Saarte Häälele Lääne prefektuuri kriminaalbüroo komissar Tarmo Värat. Tema sõnul on liikvel mitmeid petuskeeme: teatatakse näiteks ka loteriivõitudest, mille kättesaamiseks peab ise kuhugi kontole raha kandma. 

Kõige lihtsam viis on igasuguseid e-kirja teel saabunud võõrkeelseid või vigases eesti keeles tehtud pakkumisi eirata ja need kustutada. Teine asi on igasuguste kirjalike pakkumistega. Politsei soovitab sellised paberkandjal saabunud teated kindlasti hoolega läbi lugeda ning kui inimene ei ole mingit sellist teenust soovinud ja talle jääb arusaamatuks lepingu sisu, siis võtta kindlasti teenusepakkujaga ühendust, et hilisemaid pretensioone vältida.

Print Friendly, PDF & Email