Kiskjad korraldasid laudas verepulma (6)

Mitmed talupidajad on sel kevadel kurtnud, et nende kanalat on külastanud verejanuline elukas, kes on kõik linnud ja väikeloomad maha murdnud ja minema vedanud.

“Läksin kolmapäeval lauta ja oli tehtud puhas töö,” rääkis Pihtla valla talupidaja, kes jäi korraga ilma 11 linnust. Kuu aega varem oli tal maha murtud viis kana. “Rebane see ei olnud, sest rebane viib saagi minema,” arvas naine, kelle sõnul oli loom kuidagi kana-aeda sisse pääsenud.
“Tõin uued tibud,” ohkas naine, kes on eluaeg kanu pidanud, kuid midagi sellist ei ole tal varem juhtunud. Samas külas elaval naabril läks natuke kergemini, kuna nende kanalasse murti sisse päise päeva ajal, kui pererahvas kodus oli ja kanade kisa peale appi tõttas.

“Üks noor ja üks vana kana murti maha,” teatas peremees, kelle sõnul oli lindudel kõri läbi näritud. Kummaliseks tegigi asja see, et aed oli kõrge ja kusagilt aia alt murdja läbi ei olnud roninud.
“See loom tuli järelikult üle aia,” märkis peremees, kelle sõnul oli kummaline veel see, et kui nad ülejäänud kanad olid turvaliselt ära paigutanud ning järgmisel hommikul vaatama läksid, oli kiskja eelmisel päeval tapetud kanad üle aia minema vedanud.

“Tirin elektrikarjuse aia peale ja vaatan, kas see edaspidi hirmutab kiskja eemale või ei hirmuta,” ohkas mees, kes uute kanade võtmisega veel riskida ei julge. “No need noored, kellest üks maha murti, tõime alles sel kevadel,” märkis ta.
Saarte Häälele teadaolevalt pandi paar nädalat tagasi sarnane veretöö toime ka Kaarma vallas, kuid seal langesid veretöö ohvriteks teegud ja tšintšilja ning puuris elav kodurott jäi sabata.

“Keegi oli puuri põhja 15 cm läbimõõduga augu närinud ning loomad maha murdnud ja minema viinud,” rääkis perenaine, lisades, et kõrvalpuuris olev kodurott jäi küll ellu, kuid rünnaku tagajärjel kaotas saba.
“See on mingi kiskjaloom,” sõnas naine, lisades, et kiskja käis pahandust tegemas mitmel päeval ning kordagi ei puudutanud ta sealsamas olevat kuivtoitu. “Kui tegemist oleks olnud rotiga, siis oleks ilmselt ka kuivtoitu uuritud,” arvas ta.

Keskkonnaameti looduskaitse bioloog Tõnu Talvi ütles, et telefoni teel saadud kirjelduste põhjal võib oletada, et tegemist on väiksema kiskjaga. “Tegu võib olla väikeste kärplastega nagu tuhkur või eriti nugis,” arvas Talvi, lisades, et nugis inimese naabrust eriti ei pelga.
Talvi soovitab inimestel oma varaga hoolikas olla, sest tõenäoliselt tuleb väike kiskja tagasi, kuna murdmine on kiskja jaoks ka lihtsalt kirg.
“Elektrikarjuse traadi paigaldamisest võib abi olla, kui samas arvestatakse, et tegemist on kassist väiksema väga osava loomaga, kes on väga hea ronija,” ütles Talvi, lisades, et aidata võib ka majapidamises oleva koera ümberpaigutamine.

Print Friendly, PDF & Email