Kärla kodutütar lõpetab sõjakooli (11)

Kärla kodutütar lõpetab sõjakooli

NOOREMLEITNANT NAAGEL: Kärla tüdruk Tiiu Naagel tegi teoks ammuse unistuse ja lõpetab täna sõjakooli. Ehkki tema esimeseks töökohaks saab kaitseväe logistikakeskus, lubab ta jääda Saaremaa naiskodukaitsjaks.
Foto: Erakogu

Kärla kunagine kodutütar Tiiu Naagel saab täna kätte kõrgema sõjakooli lõputunnistuse. Tiiu on ainus tüdruk oma kursusel. Ta tunnistab, et tema militaarhuvis on “süüdi” kaitseliitlasest isa Leevi, kes hakkas kodukohas noorkotkastega tegelema ning kutsus ka tütreid metsa kaasa.

Leevi Naagel mäletab aga, et tütred ise tahtsid kaasa tulla ning sundima neid ei pidanud. Tiiu puhul hindab ta aga seda, et tüdruk teadis juba varakult, mida tahab, ja gümnaasiumi lõpetanud, ei olnud palju mõelda – sõjakooli! “Kui noored tavaliselt ei tea kooli lõpetamisel, mida edasi teha, siis Tiiul oli otsus tehtud juba 7. klassis,” on isa uhke.
Kärla koolis Tiiule inglise keelt andnud Katrin Mesila räägib, et Tiiu kooli ajal millegi erilisega silma ei paistnud, oli selline vaikselt toimetav tüdruk, kes isa mõjul kodutütreks hakanuna suunas oma energia suuresti koolivälisesse tegevusse.

Tiiu ema Ester Naagel lisab, et eks üheks elukutsevaliku põhjuseks (lisaks varakult tekkinud militaarhuvile) oli ka sõjakoolis toimiv riiklik toetussüsteem ja pärastine kindel töökoht. “Ta kaalus asju suhteliselt pragmaatiliselt,” märgib ema, kes muide ei pea sõjamehe ametit sugugi mehelikuks, sest on vaadanud, kuidas ka kaitseväes on mehiste meeste kõrvale vaja tasakaalustavat naiselikkust. “Tegelikult on Tiiu ju väga naiselik, ta oskab väga hästi süüa ja näputööd teha ning ennast väga maitsekalt riidesse panna,” kiidab ema Ester.

Tiiu ise mainib, et eks tal oli n-ö alternatiivvariant ka olemas – minna õppima noorsootööd. “Oleksin siis vahest Kaitseliitu noorteinstruktorina tööle läinud,” arvab neiu, kes oma sõjakooli lõputöö teemaks valis “Ellujäämisõppe vajalikkus riigikaitseõppe ainekavas keskkoolides”. “Viisin Luunja keskkoolis ellujäämisõppe tundi läbi ja olen seda ka kodutütardega metsas paar korda teinud. Leian, et see valdkond on noorte seas väga nõrk,” arvab Tiiu, lisades, et ellujäämisõpet peavad ka noored ise väga vajalikuks.

Pärast kodutütreaega tahtis Tiiu astuda Kaitseliitu, kuid sinna teda millegipärast ei võetud. Nii läks ta Naiskodukaitsesse ning on olnud Saaremaa naiskodukaitsjate au ja uhkuse, Erna-teami liige. Koju on toodud nii Naiskodukaitse koormusmatka võite kui ka parima naisvõistkonna tiitleid kõikvõimalikelt patrullvõistlustelt. Vingeim neist kindlasti eelmise aasta kõigi aegade parim naiste tulemus suurel Erna retkel.

Tiiu räägib, et kuna ta oli ainuke naine sõjakoolis oma kursusel, siis sai ta kindlasti rohkem tähelepanu kui teised: “Aga nõuded on kõigile samad ja selles suhtes erinevusi pole.” Erand on füüsiline test, kus naistel on oma arvestus.
President Toomas Hendrik Ilves andis sel nädalal Tiiule nooremleitnandi auastme. Nooremleitnant Naagel asub tööle kaitseväe logistikakeskuse logistikapataljoni rühmaülemana ja hakkab õpetama ajateenijatele baaskursust. Saaremaa naiskodukaitsjaks lubab ta ikka jääda, tunnistades, et tegelikult on ta hingelt kodutütar.

Print Friendly, PDF & Email