“Kõige suurem mägi Eestis ei ole Suur Munamägi, vaid kunstnik Konrad Mägi…”

“Kõige suurem mägi Eestis ei ole Suur Munamägi, vaid kunstnik Konrad Mägi...”

HETK AVAMISELT: Enn Kunila (paremal) maalikollektsioon, mis aprilli lõpus Raegaleriisse kõigi kunstisõprade rõõmuks üles sai, lööb ka Saaremaal publikurekordeid. Väljapaneku kujundaja kunstnik Olev Subbi (vasakul) maalilaagris on muide ka Kunila ise ”käe valgeks saanud”.
Foto: Peeter Kukk

15. juuniks oli näitus ”Meri, rand ja Saaremaa Enn Kunila kollektsioonis” olnud avatud 34 päeva ja seda oli külastanud 1019 inimest. Külastajate arvult ületab see näitus viimaste aegade näitajaid mitmekordselt.

Enn Kunila kui kunstikollektsionääri puhul on kõrgelt hinnatav mitte ainult see, et ta on võtnud missiooniks oma väärtusliku kunstikollektsiooni näituste korraldamise, vaid ka see, et ta viib kõikjal läbi kunsti tutvustavaid üritusi. Tallinnas Kunstihoone näitusel olid sellised üritused väga populaarsed. Meie saaremaiselt tagasihoidlikust kunstipublikust oli 11. juuni õhtupoolikul Kuressaare Raegaleriisse kogunenud inimest paarkümmend. Enn Kunila ei suutnud jätta tunnustust avaldamata meie linnapeale Urve Tiidusele, kes samuti üritusel osales.

Eesti ühe suurema erakunstikollektsiooni omaniku Enn Kunila kaaskonnas olid Tallinna Kunstihoone juhataja Harry Liivrand ja Helsingi Taidehalli (asut 1928) juhataja Maija Koskinen. Üritust jäädvustas fotokaameraga Enn Kunila pressiesindaja ja nõustaja Ilona Leib.
Näituse ”Meri, rand ja Saaremaa Enn Kunila kollektsioonis” tutvustamine oli Harry Liivranna ja Enn Kunila vahel kollegiaalselt jaotatud: Liivrand rääkis põhiliselt maalide kunstiajaloolisest taustast ja Enn Kunila lisas isikliku emotsiooni ja legendid. Harry Liivrand avaldas tunnustust Kuressaare raekoja ruumidele, mis on hästi sobilikud kunstiklassika eksponeerimiseks. 
 
Kui Harry Liivranna värvikas esitus pakkus üht-teist põnevat kunstiajaloolisest valdkonnast, siis kohale tulnud publikut tundusid eelkõige huvitavat kollektsiooni omaniku eelistused ja mõttemaailm. Enn Kunila suhtlemine oli sulnis ja vahenditu, kõigest oli tunda, et ta on tõeline eesti kunsti fänn. Sissejuhatuseks oma suure lemmiku Konrad Mägi kohta ütles Kunila: ”Eesti kõige kuulsam mägi pole mitte Suur Munamägi, vaid kunstnik Konrad Mägi.”

Vaatamata mitmetele suunavatele küsimustele ei avaldanud Kunila oma lemmikuid kaasaegse kunsti vallas, vaid piirdus tõdemusega, et tema kogus on palju Olev Subbi töid, keda ta kõrgelt hindab. Saime positiivse vastuse kuulajaid huvitanud küsimusele, kas Kunila on suutnud nakatada ka teisi äriga seotud persoone kunsti kollektsioneerima. Enn Kunila rääkis ka isiklikest kunstialastest kogemustest Olev Subbi suvises maalilaagris Hiiumaal.

Enn Kunila näituse toimkond on võtnud ette saarlaste põhjaliku kunstialase harimise ja lisaks esimesele kohtumisele on sel nädalal Raegaleriisse oodata kunstikriitikut ja antud näituse kataloogi koostajat Eero Epnerit.
Eriti soovitaksin teda kuulama tulla noortel, kellel on mõtted asuda sügisel õppima kunsti, samuti on oodatud kõik traditsioonilise eesti kunsti-klassika austajad.
Tasuta ekskursioonid Eero Epneri juhatusel toimuvad 17. ja 18. juunil kl 12, 15 ja 17.

Lii Pihl
kunstikuraator

Print Friendly, PDF & Email