Ajakaja: Valusad valikud

Eile oli jälle leinalipu päev. Küüditatute mälestuseks. Selliseid valusaid päevi on meie ajaloos ja kalendris mitmeid ja on oluline, et neid mäletatakse. Isegi kui muu sagimise sees kõik see kauges minevikus juhtunu enam nii aktuaalsena ei tundugi.

On peale kasvanud uued põlvkonnad, kes juhtunust vaid juttude kaudu teavad. Kui sedagi. Ajad muutuvad ja inimesed koos nendega.
Kuigi mälu on hakanud haavu tuimestama, on kõik see kujundanud aastate jooksul eestlaste iseloomu. Eestlasest on saanud sitke ja saatust trotsiv inimene. Samuti on eestlastele igiomaseks saanud vastikustunne teise peale kaebajate suhtes, samuti selja taga kellegi vastu susimine.

Elu on õpetanud selliseks. Näiteks soomlastega võrreldes on see väga suur sisuline erinevus kahe muidu nii sarnase rahva olemuses. Soomlane kaebab rõõmsal meelel naabri peale ja ässitab selja taga. See on isegi nn rahvuslik hea toon. Kusjuures silmast silma kohtudes ollakse leebed ja viisakad. Olen tihti mõelnud, et miks Soomes selline eestlaste meelest alatu käitumine nii trendikas on. Äkki seepärast, et neil puudub see valus ajalooline kogemus, kus naabrimehe peale kaebamine võis lõppeda sellega, et naabrimees enam kunagi KGB keldritest või Siberist tagasi ei tulnud?

Meie pere pääses küüditamisest. Õnneks ja tänu headele inimestele. Tänu inimlikkusele. Ja saime teada ka seda, kes meie peale oli kaevanud – ikka omad. Saime teada ka põhjuse, mis oli labane ja naeruväärne, kuid põhjus sellegipoolest.
Olen aastaid imetlenud oma vanaema, kes suutis selle kaebajaga rahumeelselt kõrvuti elada ja suhelda. Ma ei tea, kas ta suutis unustada või andestada, kuid ta suutis väärikana sellest üle olla.

Mu praeguses peres on seegi kogemus, kui mõttetud süüdistused lõppesid kauge Siberi kaevandustega. Paljud jäid sinna. Kuid õnneks paljud jaksasid koju tagasi tulla. Mu laste teine vanaisa tuli koju. Mis sest, et üleelatud raskused olid tervisele mõjunud, mis sest. et naasnuna ei tohtinud ta enam kodukanti jääda. Mis sest, et nooruse parimad aastad jäid kuskile kaugele… Ka tema suutis andestada ja elada kõrvuti kaebajaga. Ja suutis säilitada oma väärikuse.

Äkki valusad valikud ongi võtmeks väärikusele?

Print Friendly, PDF & Email