Kuressaare linnateater hakkab Vaba Lava kaudu pealinna publikut püüdma

Kuressaare Linnateater kavatseb teha koostööd äsjaasutatud sihtasutusega Vaba Lava, kelle peamine eesmärk on ehitada vabatruppidele Tallinna vähemalt 200-kohaline teatrisaal.

Kuressaare Linnateatri direktori asetäitja loomealal Aarne Mägi ütles, et SA Vaba Lava teatrisaal annab siinsele teatrile hea võimaluse kasutada pealinna lavalaudu soodsa hinna eest ja viia Kuressaare teatri lavastused tulevikus pealinna publiku ette. “Praegu meile taskukohane mänguruum Tallinnas puudub,” sõnas Mägi, kes on ka Vaba Lava nõukogu liige.

Kuressaare Linnateater on 25. mail Tallinnas asutatud SA Vaba Lava asutajaliige mitteametlikus asutajastaatuses. “Linna allettevõttena puudub Kuressaare Linnateatril õigus langetada analoogseid otsuseid ilma volikogu ja linnavalitsuse ametliku nõusolekuta,” põhjendas Aarne Mägi asutajaliikmete ringist väljajäämist.

Vaba Lava juhatuse liige Märt Meos ütles Saarte Häälele, et vabatruppidel on talveperioodil riigiteatri kõrvalt praktiliselt võimatu etendusi anda, sest kulud saali rendile, reklaamile jne on tohutult suured. “Teatrid ei ole ka huvitatud vabatruppidele vastutulekust, sest nendel on oma repertuaar ja nad tahavad oma asju teha,” lisas ta.

Samas puudub Tallinnas praegu 200–400 kohaline black-box-tüüpi teatrisaal, mida kureeriks erinevate truppide esindajatest koosnev sihtasutus ja kus esinemine oleks võrdselt võimalik kõigil Eestis tegutsevatel teatritruppidel. Häid esinemispaiku Tallinnas napib ja olemasolevates saalides tegutsevad reeglina koduteatrid, mis kahandab truppide ja noorterühmade esinemisvõimalusi, rääkis Meos, kelle sõnul ei ole uue saali asupaik veel täpselt teada.

Vaba Lava asutajate hinnangul on vabakutseliste loojate ja vabatruppide asend teatrimaastikul reguleerimata – nii erialaliitude kui ka riiklikul tasemel väljatöötatud süsteemi ja toetuseta. SA Vaba Lava nõukogu esimees Roman Baskin ütles, et projektiteatrite staatus on olnud umbmäärane juba kaua aega, neid ei osata kuidagi käsitleda ega kuhugi paigutada.

“Kõige parem, kui nad oleksid koondunud ühise organisatsiooni alla, siis oleks neid kergem käsitleda ja nendega koostööd teha,” leidis Baskin, kelle sõnul tähendab koondumine vabatruppidele ka ühist proovisaali, ladusid ja teatritegemiseks vajalikku materiaalset ja tehnilist baasi.


SA Vaba lava

Asutajaliikmed on MTÜ R.A.A.A.M., MTÜ Teine Tants, SA Loomine, MTÜ Kell Kümme, MTÜ Loominguline Ühendus Oma Lava, SA Eesti Teatri Festival, MTÜ Polygon Teater, MTÜ Genialistide Klubi ja MTÜ Rhizome. SA Vaba Lava nõukogusse kuuluvad nõukogu esimees Roman Baskin, liikmed Ivar Põllu, Allan Kaldoja, Asko Talu ja Aarne Mägi. Juhatuse liikmed on Märt Meos, Liia Kanemägi ja Priit Raud.

Print Friendly, PDF & Email