Tuuleenergeetikud tunnustavad tuuliku ehitanud abiturienti (6)

Saarte Hääl kirjutas sel nädalal Saaremaa ühisgümnaasiumi abituriendist Aado Toomsalust, kes koolilõpu uurimistöö raames ehitas käepärastest vahenditest oma koduhoovi täiesti toimiva tuulegeneraatori.

Ilmunud artikkel sai palju positiivset tagasisidet ning toimetusega võttis muuhulgas ühendust Eesti tuuleenergia assotsiatsioon (ETEA), kust sooviti noormehega kontakti saada.

“Sooviksime saata ETEA poolt talle väikese tunnustuse,” põhjendas assotsiatsiooni tegevjuht Tuuliki Kasonen-Lins. Ühtlasi on noormehel võimalus pääseda Aulepa tuuleparki uudistama. “Eesti Energia korraldab rõõmuga Aadole ekskursiooni Aulepa tuuleparki,” kinnitas ta ja täpsustas, et abituriendil avaneb seal võimalus tuulikuid näha ka seestpoolt, nii all kui ka tuuliku tipus. “Väike kogemuste ja muljete vahetamine ei tee kindlasti halba,” arvas Aado Toomsalu sellepeale.

Lisaks soovis Saarte Hääle abil Aado Toomsaluga kontakti saada Tallinnas tegutseva ettevõtte Ehituskonsultant OÜ insenerist omanik Tiit Masso, kes on projekteerinud konstruktsioonid näiteks Pirita rannahoonele, 23-korruselisele City Plazale Tallinna kesklinnas ja ka Nõmme ujulale.
Masso märkis, et Toomsalu töö on väga huvipakkuv. “Idee kasutada lihtsaid väikesi tuuleelektrigeneraatoreid on väga paljutõotav. See idee on tuntud juba ammu, aga praktilisi lahendusi on paraku vähe,” sõnas Masso.

Ta märkis, et elektrivarustuseks on taolised väikesed tuulegeneraatorid paraku pisut tülikad, kuna tuule kiirus on muutuv ja tuul ei puhu sugugi pidevalt. “Aga hoopis teises valdkonnas on selline tuulegeneraator väga paljutõotav – nimelt hoonete kütmiseks,” selgitas ta.
Masso tõi välja, et uuemal ajal on hoonete energiasääst ja küttekulude vähendamine väga aktuaalne ning selleks ehitatakse majad soojapidavamad, kasutatakse soojapumpasid ja päikeseenergiat.

Print Friendly, PDF & Email