Kärla kool saatis direktor Tooni pensile (3)

Kärla kool saatis direktor Tooni pensile

KOOLMEISTER JA KOOLIPOISS: Kärla vallavanem Villi Pihl meenutas lillekimpu üle andes aegu, mil ta oli Tõnu Tooni õpilane.
Foto: Toivo Vaik

Eile keskpäeval Kärlal toimunud põhikooli direktori vastuvõtt kooli kollektiivile ja koostööpartneritele kujunes peagi direktor Tõnu Tooni enda austamisürituseks. Nimelt on kauaaegse koolijuhi viimane tööpäev 30. juuni ja siis siirdub ta väljateenitud pensionipõlve pidama.

Tõnu Toon pidas lisaks kooliperele hea sõna ja kauni roosiõiega meeles ka vallavolikogu ja -valitsust ning kõiki teisi koostööpartnereid, kes on õppeaasta jooksul koolielus olulist rolli mänginud.

Seejärel astus suure lillekimbuga direktori ette Kärla kooli üks staažikamaid õpetajaid Esta Lango. “1. juulil 21 aastat tagasi tuli Kärla kooli uksest sisse üks tumedapäine ja musta habemega mees, keda meile tutvustati kui uut ametisse nimetatud koolidirektorit,” rääkis Lango. “Peagi selgus, et meie majja on tööle tulnud täpne, aus ja õiglane inimene.”
Kärla vallavolikogu esimees Ülar Tänak mainis oma sõnavõtus, et 21 aastat tagasi algasid Eestis kõige keerulisemad ajad, ka kooli juhtimine oli siis keeruline. “Kuna mees on nii pikalt siin toimetanud, näitab see seda, et Tõnu Toon on Kärla kooli mainet kõrgel hoidnud,” ütles Tänak.

Endine Tõnu Tooni õpilane ja praegune vallavanem Villi Pihl andis vallavalitsuse poolt üle valla tänukirja. Kooli ühe kauaaegsema koostööpartneri riigimetsa majandamise keskuse metsaülem Marko Trave nimetas Kärla kooli maakonnas kõige enam metsa istutanud kooliks. “Igal kevadel juba kümme aastat tuleb mulle Toonilt telefonikõne, kas sel aastal saab ka metsa istutada,” sõnas Trave.

“Olen siin täna ühe erivajadusega inimese pärast,” alustas oma tervituskõnet kauaaegne maakonna haridusjuht Raivo Peeters. “Sest andekus on ka ju erivajadus, järjest süvenev erivajadus.” Ta hindas Kärla kooli saavutusi läbi aastate väga kõrgeks ja ütles, et sellised tulemused saavad tulla vaid siis, kui kooli juhib kindlakäeline juht. Peeters andis Tõnu Toonile üle haridus- ja teadusminister Tõnis Lukase ja maavanem Toomas Kasemaa tänukirja.

Saarte Häälele ütles Tõnu Toon pärast ürituse lõppu, et Kärlal oldud aastad on kõik olnud väga omanäolised. “Eesti Vabariigi tulekul kadusid algul kõik reeglid, siis hakkasid uued reeglid tulema ja praeguseks on paljud asjad liialt üle reglementeeritud,” avaldas Toon arvamust hariduselu arengute kohta.

“Külanõukogu ajal oli kool nagu mingi teisejärguline asi, hiljem valla tekkides ja aastate möödudes sai koolist aga valla kõige tähtsam asutus,” märkis Toon. Kõige suurem töö, mida Tõnu Toon enda sõnul polnud varem kogenud, oli koolihoone renoveerimise projekti vedamine.
“Raske oli küll, sest ka klassid olid suured,” meenutas ta aegu, mil lapsed pidid alevikus oma õpikutega ühest majast teise jooksma. “Aga midagi uut oli tulekul, see innustas.”

Print Friendly, PDF & Email