Uut tehnikat soetanud Kärla ühistus algas silotegemine

Uut tehnikat soetanud Kärla ühistus algas silotegemine

Itaalia päritolu liikuv söödamikser on teine omataoline maakonnas.
Foto: Peeter Kukk

Maakonna suuremate piimatootjate hulka kuuluv Kärla põllumajandusühistu tegi neljapäeva õhtul esimese prooviniite ja juba eile läks tõsine silotegemine lahti.

“Hiljaks veel jäänud ei ole, aga kui tahame kvaliteetset silo saada, siis oodata ei ole siin enam midagi,” ütles Kärla PÜ juht Ülar Tänak.
Tänavune ilmastiku poolest üsna iseäralik kevad on nõudnud põllumeestelt head olukorra ümberhindamise oskust. Kevade alguse jahedate ilmadega tagasihoidlikku kasvu näidanud rohi mühises järgnenud soojalaine tingimustes kasvada nädalaga samapalju nagu tavaliselt 20 päevaga.

Uusi silotegemise nõkse Kärla ühistul plaanis ei ole, kuid Ülar Tänak peab silotegemist siiski sedavõrd oluliseks, et neljapäeval enne prooviniidet käis ühistu töötajatele kohapeal vanu tõeteri üle rääkimas biotehnoloogiaettevõtte Alltech esindaja Pilleriin Puskar. Teabepäeval rääkis spetsialist meestele, miks on lehmal silo vaja ning et silo peab olema maitsev, kvaliteetne ja toitainerikas. Samuti korrati üle, miks on silo vaja varakult tegema hakata ja miks peab seda korralikult tampima. Puskar tõi näiteid ka selle kohta, kui kalliks läheb ühistule halvasti tehtud silo lõppkokkuvõttes.

“Pean tunnistama, et meie eelmise aasta silo oli väga hea, aga alati võib midagi veel paremini teha, ja ükski koolitus ei jookse mööda külgi maha,” selgitas Tänak. “Tavaliselt on nii, et kõiki neid tõdesid me tegelikult teame, aga ikkagi tuleb neid vahel meelde tuletada,” lisas ta.
Silo kvaliteet on piimatootmise protsessis üks võtmesõnu ja sellest, kui hästi silo suvel välja kukub, sõltub suuresti ülejäänud aasta piimatoodang ja ühistu sissetulek. “Kui siin midagi viltu läheb ja korrast ära on, siis pole mul terve aasta ei piima ega raha,” lausus Tänak.

Kärla ühistu uuendas tehnikat 3 miljoni eest

Vaatamata piimahinna tõusule on piimatootmises olukord endiselt keeruline, sest nii kütuse- kui ka muud hinnad on piimahinna tõusuga ühte jalga astunud, tõdes Tänak. Masinad aga vananevad ja normaalseks töötegemiseks tuleb tahes tahtmata jõudumööda uusi riistu soetada. Viimaseks ostuks on Soomes toodetud Valtra traktor, mille hinna ja kvaliteedi suhe on Tänaku sõnul vägagi paigas. “Kindlasti on võimalik osta palju kallimat ning nime ja omaduste poolest kõvemat traktorit, aga meile sobib see väga hästi,” ütles ühistu juht.

Kuu-poolteist tagasi soetas Kärla ühistu ka iseliikuva Itaalia päritolu Faresini söödamikseri, sest senine kippus alatasa katki minema ja töötas vaid tänu meeste ennastsalgavale remonditööle ja putitamisele. “Ost tuli teha, sest kui pole, millega segusööta teha, siis kannatab piimatoodang ja see oleks katastroof,” lausus Tänak, kelle sõnul on Kärla ühistu kulutanud uue tehnika ostmiseks viimastel kuudel kokku kolm miljonit krooni.

Uue mikseriga saab paremat segusööta ning ka töötada on sellega hoopis mugavam. Kuna moodne masin saab kogu söötmisega üksi hakkama, pole silotegijal enam vaja kahe traktori vahet joosta. Mikser võtab kõik loomade ninaesiseks vajalikud komponendid ise sisse, segab ära ja annab ka loomadele ette. Korraga teeb uus masin söögiportsu 60–70 veisele, päevas kulub loomade söötmiseks 11–12 masinatäit.
Taoline söödamikser oli Saaremaal seni olemas vaid Kõljala ühistul.

Print Friendly, PDF & Email