Leedri küla küün saab varsti valmis

Leedri küla küün saab varsti valmis

VALMIB SUURE HOOGA: Juuni alguses saab valmis Leedri küla Saaru välja küün, kuhu on
oodatud kõik 23. juunil koos Ivo Linnaga avamispidu pidama.
Foto: Ivika Laanet

Lümanda vallas asuva Leedri küla Saaru välja küüni ehitus käib täie hooga. Sügisel saadi valmis pinnase- ja kiviosa, nüüdseks on püsti puitkonstruktsioonid ja enamik kimmkatusest on ka juba valmis. Ehitise valmimistähtaeg on 7. juuni.

“Eelmisel aastal heategevuskontserdil soovisime, et järgmisel korral, kui koguneme, oleks meil pea kohal mitte kilest telk, vaid midagi toekamat. Nii ta ka läinud on, kõik on hästi laabunud,” lausus Lümanda vallavanem, Leedri küla seltsi projektide kirjutaja Jaanika Vakker, lisades tänusõnad PRIA-le, kuna tänu meetme 3.2 “Külade uuendamine ja arendamine” raames antud rahale küün ju kerkibki. Projekti kogumaht on ligi 711 000 krooni, millest omafinantseeringuna tuli kanda 10% ehk ca 71 000 krooni.

Möödunud aastal toimunud Ivo Linna heategevuskontserdiga koguti 25 000 krooni, 20 000 krooniga toetas ehitust Lümanda vald, ülejäänud raha on tulnud annetustena.
“Seda võib küll öelda, et kõik külaelanikud on oma osa andnud, näiteks eelmisel aastal enne Ivo kontserti olid meil kuu aega igal nädalavahetusel talgud. Kontserdi ajal olime samuti ise korraldusega seotud: parkimist suunamas, pileteid müümas, külalistele koduõlut välja valamas. Seda probleemi meil ei ole, et inimesed ei tuleks või ei tahaks kaasa lüüa,” kinnitas Vakker.

Seltsil on plaan ka need inimesed ja talud, kes küüni ehitusse on panustanud, ära märkida. Osaliselt suletavasse ja osaliselt paviljonilaadsesse varjualusesse mahub umbes paar-sada inimest. Valmivat küüni saab kasutada mitmeti.

“On olnud erinevaid mõtteid, alates juubelite, pulmade või muude koosviibimiste korraldamisest kuni ooperikontserdini välja. Kuna Leedri küla kiviaiad ja kitsad tänakud on atraktiivsed, siis on näiteks ka turismiettevõtjail võimalik küünis pakkuda turistidele erinevaid tegevusi. Saaru väljal on olemas ka lõkkeplats, külakiik, võrkpalliplats ja kaks kuivkäimlat. Järgmise sammuna on tulevikus plaanis ehitada lastele mänguväljak. Sellise ettevõtmise idee sündis külavanem Maret Künnapil.

Leedris on peale külavälja veel korralik infotahvel ja piimapukk-ootekoda, kus asuvad Saaremaal ainulaadsed talunimedega postkastid. Pukk oli Vakkeri sõnul küüni proovikivi. “Paar aastat tagasi alustasime oma ühiseid ettevõtmisi piimapuki renoveerimisega. Naersime siis, et kui sellega hästi hakkama saame, siis julgeme ka küüniehituse ette võtta,” rääkis ta.

Inimesi elab Leedri külas 60 ringis, lisaks suveelanikud. Küüni avamispidu toimub 23. juuni õhtul, sinna on oodatud kõik. “Kutsume kõiki endale külla nautima kodust olemist saaremaises jaaniõhtus. Kui palju neid pidusid ikka on, kus on korraga koos Ivo Linna ja koduõlu!” kutsus Jaanika Vakker.

Print Friendly, PDF & Email