Koolipoiss sattus Sõrves kokku külmkingaga (15)

Sõrves Stebeli patarei komandopunkti lähedal sattus Robi-Jürgen Algo 7. mai õhtu hakul kokku kummalise kõhedust tekitanud nähtusega. Noormees usub, et tema teele sattus Lõuna-Liivi uskumustes kirjeldatud Saaremaa metsades esinev külmking.

“Ma ei tea kindlalt, oli see külmking või polnud, aga umbes saja meetri kaugusel minust hõljus puude vahel hägune laik,” kirjeldas Robi-Jürgen nähtut Saarte Häälele. “Ühe koha peal püsis see vaid mõned sekundid ja siis kadus,” märkis ta.
Koolipoiss rääkis juhtunust ka Sõrve linnumehele Mati Martinsonile ning viimane pakkunud nähtuse nimetuseks just külmkinga.

“Selle (külmkinga – toim) kohta on öeldud, et see on kurja inimese hing, kes on jäänud kahe maailma vahele ega pääse minema,” selgitas Robi-Jürgen, mis see külmking uskumuste järgi on. “Külmkinga pakkus välja Mati Martinson ja seda on sealkandis nähtud ka varem,” ütles poiss.
Saarte Häälele selgitas Mati Martinson, et külmking on Saaremaal, poolel Hiiumaal ja Lõuna-Liivimaal levinud vaim.

“Pakkusin jah, et see võis külmking olla, sest kes see muu ikka olla sai,” naeris Martinson, lisades, et selliseid asju ikka usutakse. “Kui uskumuste järgi võtta, siis külmkingad on need, kes on maa peal kunagi inimesena kurja teinud ja pärast surma ei pääse seega ei taevasse ega põrgu, ja Sõrves on selliseid olnud ju palju,” muheles ta.

Rahvapärimuse järgi on külmking vaim, kes ühe versiooni järgi kondab metsades ja soodes ning püüab lapsi, kui need juhtuvad metsas valjemat häält tegema. Kindlat kuju vaimul ei ole, kuid seda on folklore.ee portaali andmeil nähtud näiteks halli või musta veereva kera kujulisena.

Print Friendly, PDF & Email