Külaelanikud paluvad tõllakuuri kaitse alla võtta

Jaani küla elanikud paluvad muinsuskaitseametil võtta kaitse alla Orissaare vallas Jaani külas asuv endine mõisa tõllakuur, mis on ainus hästi säilinud hoone endisest mõisast.

Külaelanikud kogusid hoone kaitseks allkirju ja saatsid need muinsuskaitseameti peadirektorile Kalev Uustalule.
“Spetsialist helistas ja teatas, et asi on menetluses,” ütles kirja teele läkitanud Erki Lukner, kes soovib, et endine mõisa tõllakuur säiliks.
Tõllakuur kuulus 1839. aastal ehitatud Jaani mõisakompleksi. Abihoonetest on veel säilinud aida- ja kuivativaremed. “Midagi võiks ju Jaani kirikumõisast alles jääda,” arvas Lukner, lisades, et osa hooneid on lagunenud ja laudast on saanud juba eramu.

“Tõllakuur on ainus tervena säilinud hoone omaaegsest mõisakompleksist,” seisab kirjas muinsuskaitseameti peadirektorile.
Erki Lukneri selgituste kohaselt on tõllakuuril kuni tänaseni olnud põllumajanduslik otstarve. “Ka praegu rendib meie pere Jaani koguduselt antud hoonet ja kasutab heinakuurina,” märkis Lukner, lisades, et külarahvas on väga huvitatud ajaloolise ja miljööväärtusliku keskkonna säilimisest Jaani külas.

Muinsuskaitseameti Saaremaa vaneminspektori Rita Peirumaa sõnul on väga hea, kui inimesed väärtustavad vanu hooneid ja soovivad neid kuidagi säilitada. “Sellele tõllakuurile tehakse ekspertiis ja seejärel otsustatakse, kas hoonel on mälestise tunnused ja kas ta väärib mälestiseks võtmist,” selgitas Peirumaa, lisades, et hoone on üsna heas seisus. Ekspertiis tehakse suvel.

Print Friendly, PDF & Email