Algas metsloomade marutaudivastane vaktsineerimine (3)

Metsloomade suukaudseks vaktsineerimiseks kasutatakse spetsiaalseid peibutussöötasid, mida külvab õhust kolm väikelennukit. Eile Saaremaal alanud rebaste ja kährikute vaktsineerimisaktsiooniga peaksid korraldajad sobiva ilma korral ühele poole saama juba teisipäeva õhtuks.

Kampaania projektijuhi Enel Niine sõnul on vaktsineerimine Saaremaa kohal seni kenasti kulgenud. “Kui ilm lubab, siis jõuame teisipäeva õhtuks loodetavasti valmis,” ütles Niin Saarte Häälele.

Loodusesse poetatud vaktsiinipala leidmisel tuleb see kindlasti jätta puutumatult leidmiskohta. Niine sõnul oleneb paljugi sealjuures sellest, kui otsesesse kokkupuutesse vaktsiiniga satutakse. “Kui näiteks kass või koer on selle suhu haaranud, ei tohiks seda kindlasti ta hammaste vahelt ära kiskuma minna, sest nii võib veel ise pureda saada,” sõnas ta.

See, et vaktsiinipalake mõne lapse kätte võiks sattuda, ei ole tema sõnul kuigi tõenäoline. “Seda ohtu vahest pole, et laps üritaks seda suhu panna, sest selle lõhn ei ole kuigi meelitav – see on rääsunud kala haisuga. Lisaks on sel ka punane hoiatuskleebis peal,” rääkis Niin. Kui aga palake peaks siiski mingil moel inimasulasse sattuma, siis tuleb Niine sõnul lihtsalt kummikindad kätte tõmmata ja viia vaktsiinipakk kuskile kaugemale põõsa alla.

Kui söödas sisalduv vaktsiin on sattunud värskele haavale, silma või suhu, tuleb seda piirkonda pesta rohke veega ja pöörduda perearsti poole. “Iseenesest on see siiski üks ohutumaid vaktsiine üleüldse,” kinnitas Niin. Esimene marutaudivaktsiini külvamine toimus 2005. aasta sügisel ja 2006. aastast alates on vaktsineerimist korraldatud kaks korda aastas, kevadel ja sügisel.

Print Friendly, PDF & Email