Ajakaja: Reality¹-elu ja reality-show² (1)

Eelmisel nädalal jõudis Eesti oma uuemaaegse kultuurilooga faktini, et klassikaline teater rebis end välja oma traditsioonilisest žanrist ja asus flirtima nn meelelahutusžanritega.

Juba aastaid oleme teles näinud erinevaid formaate, kus tegelasteks tavalised inimesed, kes meelelahutuslikel eesmärkidel oma eraelu meediasse toovad ja kus sellest saab nn kunstiline lugu, milles mängu ja tegelikkuse piirid ei ole enam selged. Omamoodi on see ka piiride hägustumine dokumentalistika ja lavastusliku vahel.

Mängumaade segunemine ja piiride hägustumine on kaasaegsele ühiskonnale tüüpiline. Ja me võime seda ju hukka mõista ja kritiseerida, kuid teisalt – me ise oleme selle olukorra tekitajad. Alates sellest, et leidub inimesi, kes on nõus oma elu avalikkuse ette tooma, kuni selleni, et jätkub huvilisi, kes nende lugusid vaatavad.

Eelmise nädala “Ühtse Eesti suurkogu” oli teistpidi reality-show: materjal tuli elust enesest ja jõudis vaatajani näitlejate kaudu. Kuid niivõrd usutavalt ja võimsalt, et kadusid selged piirid teatri ja tegelikkuse vahel, ning tulemuseks oli Eesti avalikku ruumi hõljunud mõte, et äkki see ongi juba reaalsus ja uus partei tõepoolest sünnib.

Teatrietenduse ja reality-show segunemine selliselt on midagi uut meie kultuurimaastikul. Ja šokeerivalt uus ka meie poliitmaastikul. Kuhu me oleme jõudnud oma mõtlemise ja mõtlematusega? Kui palju me laseme endaga manipuleerida ja kes meiega manipuleerivad? Kui palju ja kas me jaksame ausalt peeglisse vaadata ja tunnistada oma vigu? Kas meie otsused on alati meie parimast teadmusest ja ausast suhtumisest sündinud, või..?

“Ühtne Eesti” oli julge samm eksperimenteerida, kuid see näitas ka, et kui kultuuriinimesed ühiskonnas sõna võtma hakkavad, on nomenklatuuril põhjust peljata. Näitas ka dokumentalistika jõudu. Omal siiral moel sai teatrist halastamatu peeglissevaat, sest etenduse sisu oli ju meie igapäevase elu reality-show’st. Ja ma mõtlen, et kui see nüüd tõesti oli ainult teater, ükskõik kas siis reality žanridega flirtides või mitte, siis oli see siiski üle pika aja midagi sellist, mis inimesi väheke raputas ja mõtlema pani, sh poliitikuid.


¹ Tõsielu
² Tõsieluline meelelahutusprogramm

Print Friendly, PDF & Email