Väikelaevajuhtide read täienesid (2)

Väikelaevajuhtide read täienesid

INIMENE ÜLE PARDA: Väikelaevajuhi koolituse üks osa oli päästemanöövri harjutamine, kusjuures Kuressaare jahisadamas oli kursusel osaleja Martin Mai näol olemas ka päris elus mannekeen. Roolis on parasjagu Kalmer Koppel, uppujat päästavad Heiki Hermann (paremal) ja koolitaja Erki Tulk.
Foto: Raul Vinni

Veeteede ameti komisjoni ees sooritas Kuressaares eile väikelaevajuhi eksami 19 inimest, kes olid läbinud 80-tunnise kursuse.

Koolituse korraldaja Paadiluba.ee koolitaja Erki Tulgi sõnul oli see ettevõttele teine kord tulla koolitust läbi viima Kuressaarde. Kui eelmisel kevadel oli soovijaid seitse, siis nüüd oli neid pea kolm korda rohkem.
Tulgi sõnul on koolituse soovijate arv viimasel ajal igal pool kasvama hakanud. Tema arvates on üheks põhjuseks see, et inimestel on tekkinud rohkem aega.

Samuti mängivat oma rolli ka kõrged trahvid, mis oota-vad väikelaeva ilma lubadeta juhtivaid kodanikke. Need on pea sama suured, kui tuleb tasuda koolituse eest.
Koolitustel osalejaid on Erki Tulgi kinnitusel seinast seina. On juba 30 aastat mehaanikuna merd sõitnud inimesi kui ka neid, kellel oma paati ei ole ja teadmised laevajuhtimisest puuduvad täielikult.

Küsimusele, miks Eestis nõutakse väikelaevnikelt lube, samas kui näiteks Soomes neid ei nõuta, vastas Tulk, et igal mereleminejal peaksid algteadmised ikkagi olemas olema.
Koolitusel toodi näiteks mitmeid juhuseid, kus igasuguse merekogemuse ja teadmisteta inimesed on ette võtnud pikema merereisi, kuid poole tee peal saavad nende julgus ja oskused otsa. Sellega omakorda pannakse ohtu nii oma kui ka kaassõitjate elu.

Merendusteooriast, navigatsioonist ja praktilisest sõiduõppest koosneva kursuse läbinud ja eksami sooritanud võivad sõita ilma piiranguteta 2,5–24-meetriste laevadega.

Print Friendly, PDF & Email