Tartu ehitusfirma süüdistab Primust “faatsio” tegemises (24)

Tartu ehitusfirma süüdistab Primust “faatsio” tegemises

KARMID AJAD: Ka ehitusvaldkonnas on kätte jõudnud ajad, kus oma naha päästmise nimel ei häbeneta teistele jala taha panemist.
Foto: Arhiiv

Saaremaa ehitusfirma Primus PR kasutas mitme Tartumaa ettevõtte arvates Elva lasteaia ehitustöödel ühe teise ehitusfirma järgi nime saanud “faatsio”-skeemi, mis jättis alltöövõtjad rahata ja seega väga raskesse seisu.

“Meie firmale mõjus see ikka väga valusalt,” ütles Oma Saarele TeklaPartner OÜ juhatuse liige Eero Villanen, kelle ettevõte tegi Elva lasteaia juures fassaaditöid. Tema sõnul lubasid Primuse juhid kogu aeg raha ära maksta, kuid muudkui venitasid ja venitasid.

Villanen kirjeldas, et hanke võitis emafirma Primus PR, kuid alltöövõtjatega sõlmis lepingud tütarfirma Ekosüsteemide OÜ (varem Primus Ehitus), kes jättis alltöövõtjatele raha maksmata ning läks lõpuks varatuna pankrotti. Enne seda, tänavu 7. jaanuaril, kadus firma juhatusest Primus PR juht ja omanik Priit Riim.
Oma Saarele on vihjatud, et Ekosüsteemid lasti põhja tahtlikult, kuid omanik tegi veel ühe nipi, sest peamise võlausaldajana on Ekosüsteemide võlausaldajate nimekirjas Primus PR-i teine tütarettevõte Primus East. Ja seda suurima, kuue miljoni kroonise nõudega.

Primus PR juht Priit Riim lükkab aga süüdistused ümber ning kinnitab, et tegemist on räige valega, mis kahjustab Primuse ärihuve, ja tõenäoliselt on seal taga mõni tema konkurent.
Ühtegi nime ei soovinud ta ametlikult siiski välja tuua ja pikematest kommentaaridest loobus eile oma tiheda töögraafiku tõttu. Riim lubas pikema selgitusega esineda järgmisel nädalal.

Võlgu 86 firmale

Märtsi lõpus oli Kuressaare kohtumajas pankrotis ettevõtte Ekosüsteemide OÜ võlausaldajate koosolek. Ettevõte jäi võlgu 86 firmale ning TeklaPartner OÜ-le koguni 543 049 krooni.
“Mul oli siis valida, kas maksan riigile maksud või meestele palgad, ning valisin viimase,” rääkis Eero Villanen. “Ma lootsin ikka kogu aeg, et see raha tuleb,” ohkas Villanen, kelle sõnul ta Primuselt sellist skeemitamist ei ooda-nud.

Mees lisas, et Primusest olnuks aus makseraskustest teada anda. “See tegi ikka väga haiget,” märkis Villanen, selgitades, et praegu on tema kirjas riigimaksude võlglasena, kuid see, kes talle tegelikult raha võlgu on, võib rahulikult ja puhta lehena kandideerida järgmistel hangetel.
Ka teise alltöövõtja OÜ Tsebius juhataja Peeter Püüding nentis, et Ekosüsteemide poolt maksmata jäänud raha annab väga valusalt tunda. “Ega me ei saa ütelda, et oleme üle saanud,” kinnitas ta, sest lootus ligi 100 000-ni ulatuv summa kätte saada on väike.

17. veebruaril kirjutas Postimees sellest, kuidas Eesti omavalitsused ja riik on maksnud sadu miljoneid kroone Facio Ehitusele, mille riigihangete alapakkumistesse on peidetud alltöövõtjate rahata jätmine.
Postimees tõigi näite, et isegi kui riik või omavalitsused tahaksid Facio Ehitusele ei öelda, on see väga keeruline, sest määrav on odavaim hind.
Ja nii Facio muudkui ehitab, tootes rahata jäänud alltöövõtjate pankrottidega töötukassa ukse taha aina uusi kliente.

Töötukassa ehk maksumaksja maksab lõpuks Facio Ehituse ja teiste sarnaseid skeeme kasutavate ehitusfirmade dumpinguhinnale kenakese lisa.


Alapakkumiste allikad

• Peatöövõtja teeb hankel alapakkumise ja alltöövõtjaks on peatöövõtja kontrolli all olev firma. See palkab alltöövõtjad, jääb neile võlgu ja läheb pankrotti. Peatöövõtja osaleb puhta põllekesega järgmisel riigihankel.
• Alapakkumise teinud peatöövõtja ei võta alltöövõtja tööd vastu, väites, et tähtaeg on ületatud, dokumendid ei ole korrektsed jne.
• Peatöövõtja teeb hankel alapakkumise ja küsib hiljem seoses projektimuudatuste ja igasuguste lisatöödega tellijalt raha juurde.

Allikas: ehitusettevõtjad

Print Friendly, PDF & Email