Muhu metsas hävitab haigus männipuid

Muhumaal Tupenurmes levib puuhaigus, mis põhjustab poole sajandi vanuses männikus puude massilist kuivamist, kuid selle põhjust ei ole metsaomanikud vaevunud välja selgitama.

“Mõnel on see mets ikka päris suures osas ära kuivanud juba,” ütles erametsakeskuse Saaremaa tugiisik Mati Schmuul, kelle sõnul on haigus levinud juba aastaid ning ületab üha uusi kinnistupiire. Samas ei ole kohalikud metsaomanikud näidanud üles mingit huvi, et kuivanud puid ära koristada, haigus tuvastada ja kontrolli alla saada.

Haigusele on iseloomulik, et puud kuivavad jalapealt ära ja näevad kohati hallid välja. Kulub kaua aega, enne kui kuivanud puu murdub ja maha langeb. Haigus niidab puid grupiti, metsa sisse on tekkinud umbes 60 x 60 meetrise läbimõõduga haiguskolded, tühjad kohad, kus kõik puud on murdunud ja pikali maas.
Kahjustuste pindala ulatub hinnanguliselt vähemalt paari hektarini, kuid täpsemalt pole seda keegi uurinud. Ka Mati Schmuul ise on käinud asjaga tutvumas vaid teelähedases metsas ega tea haiguse tegelikku ulatust. Kahjustuste ala võib hõlmata kümmekonna metsomaniku metsi.

Ehkki haiguse põhjustaja võib olla juurepess või putukkahjurid, ei saa Schmuuli sõnul välistada ka seda, et põhjuseks on liivane-kruusane kuiv maa. Tupenurme männik on istutatud 60-ndatel, mil metsa istutati ka aladele, kus varem pole mets kunagi kasvanud.
Mati Schmuuli sõnul mujal Muhus ega ka Saaremaal pole talle teist sarnast haiguskollet praegu silma hakanud. Küll aga oli midagi sarnast kümmekond aastat tagasi riigimaa peal Leisi vallas Pöitses. “Seal ka lihtsalt puu kuivas-kuivas ning kuivi puid tuli järjest juurde ja metsapatoloogi otsusega tehti lageraie,” rääkis Schmuul.

Laupäeval, 17. aprillil algusega kell 11 toimub Muhu vallas Hellamaa külakeskuses metsaomanike nõustamispäev, mille raames külastatakse ka Tupenurme kahjustatud männikuid ja kuulatakse metsapatoloogi nõuandeid. “Tahtsin, et metsapatoloog tuleks rääkima, millest võib see haigus olla tingitud ja mida annaks teha, et see ära lõpetada,” ütles Mati
Schmuul.

Print Friendly, PDF & Email