Saaremaa mullas on ohtlikke pestitsiidijääke vähe

Möödunud nädalal teatas Eesti maaülikooli professor Anne Luik, et Eesti mullaseire näitab 89 protsendis proovides pestitsiidide jääke, Saaremaal on olukord siiski märgatavalt parem.

“Eestimaa mullas on hulgaliselt nüüdseks juba keelatud vahendite jääke. Kusjuures uuringutes määratakse ainult teatud aineid – seega võib pestitsiidide jääke olla isegi rohkem,” selgitas Luik.

Põllumajandusuuringute keskuse mullaseire büroo juhataja Priit Penu ütles Oma Saarele, et Eestis on mullaseireks välja valitud 30 ala, kus proove võetakse vähemalt iga viie aasta tagant. Lisaks võetakse proove nitraaditundlikelt aladelt Lääne-Virumaal ja Järvamaal, kus on intensiivsem põllumajandustootmine ja põhjavee ohustatus suurem.

Saaremaal Penu sõnul mullaseiret ei tehta, sest kui võrrelda Saaremaa tootjate väetise ja mürkkemikaalide kasutamise kulunorme näiteks Lääne-Virumaa tootjate omadega, on need palju väiksemad. Arvestades, et ühe mullaproovi tegemine maksab umbes 5000 krooni, võiks Saaremaalt proovide võtmist Penu sõnul käsitada raharaiskamisena.

Saaremaa põldudelt on pestitsiidide jälgi küll leitud, aga koguseliselt jäävad need lubatud normidele kümnetes kordades alla, kinnitas Priit Penu. Samas annavad ka Saaremaal endast ikka veel märku nõukogudeaegsete mürkide jäägid, mis on siiski hakanud tasapisi ka kaduma.

Print Friendly, PDF & Email