Lugeja kiri: Egiptuse hõng Saaremaa puuetega inimeste kojas (1)

Meenutan õhtut, kui me tähistasime Saaremaa puuetega inimeste kojas sõbrapäeva. Kohvikustiilis kujundatud saali täitis magus aroom, pilku püüdsid eksootilised puust, kipsist, papüürusest, oonüksist, pronksist, kullast jms nips-asjakesed, pildid, sallid, vaibad.

Põrandal uhkeldas päris ehtne vesipiip. Idamaise muusika saatel astusid saali galabeya’t – traditsioonilist maaniulatuvat rüüd – ja tüüpilist peakatet kandvad “egiptlane” ja “egiptlanna”, tervitasid rahvast araabia keeles ning pakkusid kõigile alustuseks käsitööna valminud ümmarguselt pronkslaualt hibiskuseteed.

SPIK-l on heaks tavaks, et sõbrapäeval kutsutakse külla mõni huvitav inimene, kel on teistega jagada midagi põnevat. Seekord oli külaliseks Andres Hanso koos kaaslasega, kes on juba kaheksa korda Egiptuses käinud ja seal mõne aasta töötanud. Andrese sõnul on Egiptus saanud talle lausa teiseks koduks.

Kogu programm oli suurepäraselt läbi mõeldud ja põhjalikult ette valmistatud. Egiptust sai kuulda – nii muusikas kui jutus. Egiptust võis näha slaidišõuna, seinale kinnitatud kaar-dil, hiiglaslikus teokarbis, tillukestes kõrvitsalistes ja pisikeses araabiakeelses Koraanis. Egiptust sai oma käega katsuda, sest kõik esemed käisid “kohvikus” käest kätte, soovi korral sai kõrvitsalistest valmistatud ravisalvi endale peale määrida.

Egiptust võis isegi nuusutada – külalistel olid kaasas ka Egiptuses valmistatud väga kvaliteetsed ja täiesti looduslikud lõhnaõlid, mida külaliste lahkel loal endale tilgakese randmele tupsutasime. Ka vesipiip polnud ainult ilu pärast ühes võetud, kes tahtis, sai teada, kuidas mekib läbi vesipiibu torude tõmmatud õunatubakas.

Andres Hanso jutustas Egiptusest nii kaasakiskuvalt, et aeg kadus kuidagi eriti kiiresti ja õhtu lõppedes jäi mulje, nagu oleksime ise Egiptuses käinud. Puuetega inimesed tänavad külalisi kogu südamest selle eest, et Egiptust tutvustati nii vahetult ja mitme nurga alt. Sel moel suudeti tuhandete kilomeetrite kaugusel asuv maa meile lähedale tuua.

Minus suutis see õhtu küll reisipisiku äratada, võib-olla kelleski veel. Ja tegelikult ei olegi Egiptus ju hea tahtmise ja pisukese planeerimise korral nii võimatult kättesaamatus kauguses, eks ole!

Doris Peucker

Print Friendly, PDF & Email