Tarbijate ühistu läkitab maapoodide kaalud utiili (25)

Tarbijate ühistu läkitab maapoodide kaalud utiili

LÜMANDAS VEEL KAALUKAUP: Lümanda kaupluse müüja Ilme Malgre kaalus ostjale pool kilo vorsti silmagi pilgutamata. Kihelkonnal ja Leisis selline kaup enam läbi ei lähe.
Foto: Peeter Kukk

Saaremaa tarbijate ühistu kavatseb maapoodides kaotada kaaluga müüdavate lihatoodete müügi ja täielikult üle minna pakendis toodete müügile, nagu seda on juba tehtud Leisi ja Kihelkonna kaupluses.

Otsus on tekitanud pahameelt just eakamates ostjates, kes on harjunud kas jupi- või paarisaja grammi kaupa vorsti-viinerit ostma.
“Meil saab viinereid ja sardelle 1,3-kilostes pakkides, müüja neid lahti teha ei tohi, kuid nii suurt portsu kaks vanainimest ära süüa ei jaksa,” ohkas pikka aega Leisis tarbijate ühistu poe klient olnud naine.

Pisikest tükki ei saa

Ta ei mõista ka, miks tahetakse talle “pähe määrida” kahekilost pakki kanapihve. Suitsuliha ostaks ta ka vahel pensipäeval pisikese tüki, aga näe, nüüd tuleb osta terve käntsakas.
Rääkimata vorstist, mille miinimumnormiks pidi olema kang. “Mul on lihtsam ja odavam toidu järele linna sõita,” arvas toimetusega rääkinud naine.

Kihelkonnalgi suunduvad ostjad kohalikku erapoodi, sest seal kaalutakse neile siiani sobilik lihatükk või vorstijupp ning sardelle-viinereid on võimalik osta kas või kahe- või neljakaupa.
Saaremaa tarbijate ühistu juhatuse liige Tiit Saaremäel nentis, et tõepoolest ei ole Leisi ja Kihelkonna poodides võimalik kaalutooteid osta ning ühistu kavatseb ainult pakendatud toodetele tulevikus üle minna ka teistes maapoodides.

“Kaaluga toodete müük on lõpetatud tarbijatepoolse vähese huvi tõttu,” sõnas Saaremäel, kes arvab, et tarbija eelistab väikepakendis tooteid osta just nende garanteeritud hea kvaliteedi pärast.
“Siis on ka kindel, et toode ei ole kokku puutunud teiste toodetega,” täpsustas ta.

Siiski ei olnud Saaremäel nõus ostjate väitega, nagu olekski 1–2-kilosed viineri- ja pihvipakid ning terved vorstilatid väikseim ostuvõimalus.
“Teie poolt nimetatud kaupluste sortimendis on pakendatud vorstid pakendikaaluga alates 120 grammist, viinerid alates 180 grammist,” kinnitas Saaremäel, lisades, et enim nõudlust on 440- ja 500-g viineripakenditel.

Viilutamata suitsuliha on Saaremäeli sõnul kaalukaubana kiletatud pakendis alates vähem kui 200 grammist. Samuti on müügil väikepakendis pihvid, näiteks kana-juustupihv (200 g). “Tänu tootjatele on väikepakendis kauba valik väga mitmekesine ja loodame, et iga tarbija leiab endale meelepärase toote sobiva suurusega pakendis,” ütles Saaremäel.

Print Friendly, PDF & Email