Minu öökapiraamat

2010. aasta on Eestis lugemisaasta. Sel puhul hakkame piiluma saarlaste magamistubadesse, et vaadata, mis raamatud on nende öökappidel.

Algatuseks vaatame, mida loeb Oma Saare kultuuritoimetaja Rita Loel:
“Minu öökapiraamatuks on praegu Sofi Oksaneni-Imbi Paju äsja ilmunud artiklitekogumik “Kõige taga oli hirm”. Tegemist on raamatuga, kus räägitakse Balti riikide olukorrast Nõukogude okupatsiooni ajal. Miks ei saanud terrori ohvrid oma läbielamistest avalikult rääkida ning kuidas inimesed hirmuvalitsuse all hakkama said, on küsimused, millele otsitakse vastuseid erinevates artiklites. Nende autoriteks on muuseas Toomas Hendrik Ilves, Anne Applebaum, Vladimir Bukovski, Mart Laar, Leo Kunnas ja Edward Lucas.

Imetlen siiralt Oksaneni ja Paju ajalootunnetust. See on aukartust äratav. Olen täiesti kindel, et samamoodi nagu Rootsi koolides on Imbi Paju “Tõrjutud mälestused” kohustuslik ajaloolektüür, peaksime meie oma maa ja rahva saatustest sama palju pidama. Eriliselt oluline on praegusele noorele põlvkonnale kõnelda, “kuidas oli siis”.

“Eesti ajalugu” võikski olla märksõnaks minu viimase aja öökapiraamatutele. Toredad on ka näiteks väliseestlaste omal ajal väljaantud juturaamatud “endisest Eesti ajast” ning ka mälestusteraamatud. Mitte küll need viimasel ajal ilmunud, vaid aastakümnete tagused. Näiteks Helmi Mäelo ja Mari Raamoti kirja pandud.”

Print Friendly, PDF & Email