Külmakraadide arvestamisel tuleb mõõta ka tuule kiirust (7)

Päästeameti hoiatus, et ilm võib veelgi külmemaks minna, paneb lapsevanemad hommikuti kraadiklaasi vaatama, kas saata laps kooli või mitte. Tänavu talvel Saare maakonna koolid külmapühasid pidanud ei ole, sest temperatuurinäit ei ole veel alla –20 °C langenud.

Tegelikult ei ole aga termomeetrinäit ainus, millega hommikul kodust välja minnes arvestama peab, sest sotsiaalministri määruse kohaselt tuleb arvestada ka nn tuulekülma, mis näitab, millist külma inimene mingi temperatuuri juures tunneb, kui ilm on tuuline. Nii näiteks näitas www.emhi.ee eile kell 13 Kuressaares õhutemperatuuri –7,5 °C, kuid kuna tuult oli 6,9 m/s, siis loeti tuulekülmaks –15 °C.

“Eks emad-isad tunnevad oma südame järgi, kas saata laps kooli või mitte,” arvas Valjala põhikooli direktor Aive Mõistlik. Tema sõnul on Valjala valla koolilastel keskmine koolitee pikkus 100–150 meetrit – see on umbkaudu arvestatuna bussi peale mineku pikkus.

“Üle 1,5 kilomeetri ei tohiks küll kellelgi koolitee olla,” märkis Mõistlik, lisades, et ajad, mil kooli tuli sumbata 6–10 kilomeetrit läbi lume, on ammu möödanik. “Enamikus peredest on olemas ka autod,” pidas ta võimalikuks, et suurem osa lapsi kooli siiski jõuab.
Seda, et laps külma tõttu koju jäädes teistest maha jääb, Aive Mõistlik ei usu. “See on ikka õpetajate tarkus, mis ka need probleemid lahendab,” ütles ta.

Ka Tornimäe kooli direktor Raili Nõgu arvas, et igale olukorrale tuleb leida lahendus ning otsustamine, kas laps koju jätta, jääb ikka ema-isa hooleks. “Koolimaja on avatud ja kui laps kooli tuleb, siis temaga ka tegeletakse,” kinnitas ta. Nõgu sõnul on Tornimäel tore väike maakool, mis võimaldab igale lapsele individuaalset lähenemist, ja kui mõni õpilane on pidanud pakase tõttu koju jääma, siis tegelevad õpetajad temaga individuaalselt.

“Meil on olemas ka e-kool, nii et probleeme ei tohiks olla,” lausus Nõgu.
Vastavalt sotsiaalministri määrusele võib õppetunnid ära jätta 1.–6. klassis, kui sõit kooli ja tagasi ei ole korraldatud ning tegelikult toimiv välisõhu temperatuur on –20 °C ja madalam, ning 7.–9. klassis, kui toimiv temperatuur on –25 °C ja madalam.


Kasulik teada

Seoses tõeliselt külma talve saabumisega on EMHI kodulehele (Ilmavaatlused – tuulekülm) välja pandud temperatuurid, mida inimene õues tunneb ehk tuulekülm. See temperatuur on madalam kui see, mida näitab termomeeter akna taga ja mis on raadios välja öeldud.

Külmatunnet suurendab tuul, mis puhub ära inimese kehasoojusega soojendatud õhukihi tema ümbert. Mida tugevam tuul ja madalam õhutemperatuur, seda rohkem kulutab inimene energiat, et ilmale avatud nahapinna temperatuuri ohutul tasemel hoida. Teatud piirist allpool ta seda ei suudagi. Loetakse, et –27 °C puhul on külmumisoht pikaajalisel väljas viibimisel; –35° juures on naha külmumise oht 10–15 minuti jooksul ja –40° korral võib nahk külmuda vähem kui 10 minutiga.

Allikas: www.emhi.ee

Print Friendly, PDF & Email