Naabrite õhksoojuspumpade undamine ei lase magada (31)

Naabrite õhksoojuspumpade undamine ei lase magada

KASULIK SEADE: Voldemar Arva on enda sõnul õhk-õhk tüüpi soojuspumpasid paigaldanud viiekümne ringis. Ta ei tea kedagi, kes rahule poleks jäänud. Pigem vastupidi, mida rohkem neid paigaldad, seda rohkem tuntakse seadme vastu huvi.
Foto: Peeter Kukk

Naabrite üles seatud õhksoojuspumbad ajasid ühe mehe Kuressaares nii kaugele, et ta pöördus abi saamiseks ajalehetoimetusse.

“Ma ei ole juba ammu magada saanud, käin öösiti, padi kaenlas, mööda korterit nagu mustlane, et leida kuskilgi vaikust ja rahu, kuid mõlemal pool käib undamine,” kurtis anonüümseks jääda soovinud mees Oma Saarele.

Mees ütles, et on viimase kuu jooksul pidanud kurnatuse tõttu ka tohtrite vahet käima, sest alates ajast, mil ilmad külmaks läksid, ei ole soojuspumpade undamine teda magada lasknud.
Õnnetu kodaniku sõnul paigaldasid tema naabrid korrusmajas sügisel kolm õhksoojuspumpa ja alguses polnud häda midagi, kuid mida karmimad miinuskraadid, seda hullemat häält hakkasid pumbad tegema.

“Mu elukaaslane, kellele korter kuulub, ütles, et tema teada ei ole ühistu koosolekul õhksoojuspumpade paigaldamisest juttu olnud,” märkis mees, kelle teada on kõnealuses majas kaugküttest loobutud juba aastaid tagasi.
“Olen üldiselt väga leplik inimene ning ei tahaks mingil juhul naabritega tülli minna, kuid igal asjal on piir,” ohkas mees.

Kuressaare linnavalitsuse ehitusjärelevalve inseneri Aivo Kesküla sõnul on majasein korrusmajas ühisomand ja omatahtsi ei või sinna midagi panna – ka õhksoojuspumpade paigaldamine tuleb eelnevalt kokku leppida linnaarhitektiga.
“Kindlasti võivad maja välisseinale paigaldatud soojuspumbad elanikke häirida, sest eriti külmade ilmadega kandub vibratsioon läbi seinte,” märkis Kesküla.

Tema sõnul tuleb korrusmajade elanikel meeles pidada, et igasugused ümberkorraldused tuleb kooskõlastada naabritega. Kesküla lubas minna ka kohale antud juhtumi tagamaid uurima.
Paljudele saarlastele tuntud tehnikamees Voldemar Arva ütles ajakirjale Oma Kodu, et näiteks vanade puumajade seintele ei soovita ta seadet üldse monteerida, vaid leida mingi muu sobiv koht.

Kui pumba peab mingil põhjusel puitseinale paigaldama, siis kindlasti mitte ilma spetsiaalsete kummipuksideta, kuna seadme müra ja vibratsioon, mis üldjuhul ei ole häiriv, võib puitseinal võimenduda ja tekitada n-ö kitarri kõlakasti efekti.
Kindlasti peab Arva sõnul silmas pidama seda, et seadme asukoht oleks varjatud külmade põhjakaare tuulte eest, et need seadet liigselt ei jahutaks.

Print Friendly, PDF & Email