Kuressaare lossi vallutab 150 sõjamasinamudelit

Kuressaare linnuses avatakse järgmisel kolmapäeval mudelinäitus “Militaartehnika miniatuuris”.

“See näitus on teadaolevalt esimene taoline väljapanek mitte üksnes Kuressaares, vaid üldse Eestis,” ütles Saaremaa muuseumi teadur Raul Salumäe.
Portaali www.militaar.net mudelifoorumi liikmete ühisnäitus tutvustab militaartehnikat Teise maailmasõja päevilt ja sellele eelnenud perioodist. Kokku on väljapanekul üle 150 mudeli.

Näituse initsiaator Toomas Harjus ütles, et seekordsel näitusel on püütud kõik mudelid ajateljele panna. “Alguses on väga algeline sõjatehnika, siis II maailmasõja aegse või sellest natuke varasema aja tehnika mudelid ning viimasesse vitriini tulevad sellised lennukid, mis oleksid pidanud lendama 1946, aga kuna sõda lõppes ära, siis neid enam valmis ei tehtud,” rääkis ta.
Esimese ja viimase vitriini vahe on nii silmnähtav, et igaüks saab aru, millise arengu tegi tapatehnika läbi nende aastate jooksul, lisas Harjus.

Näiteks võib vitriinis näha Saksamaa õhuässa Walter Nowotny lennukit, mis lasti Saaremaa kohal alla 1941. aastal ja mille jäänused peituvad kusagil siinsetes rannikuvetes tänase päevani, või siis Kübassaare dessandil kasutatud plaanerit Gotha DFS-230B või laeva- ja tankihübriidi Land Wasser Slepper, mida kavatseti kasutada Inglismaa dessandis.

Toomas Harjuse sõnul sai näituse mõte alguse sellest, et mudeleid meisterdava Saaremaa mehe Toomas Penza tehtut taheti rohkem näha. “Mõtlesime, et paneks need klaaskappi ja siis hakkas mõte edasi kerima,” rääkis Harjus. Ettevalmistusperiood kestis tema sõnul kaks-kolm kuud.
Näitus jääb avatuks 7. märtsini.

Print Friendly, PDF & Email