Kaitseliitlased panid end proovile Orkaan 4-l (4)

Kaitseliitlased panid end proovile Orkaan 4-l

MEHED METSAS: Poolsada Saaremaa kaitseliitlast ja naiskodukaitsjat osales läinud nädalavahetusel Pärnumaal suurõppusel Orkaan 4. Kaks ööd ja päeva lageda taeva all andis suure kogemuse.
Foto: Toomas Kask

Läinud nädalavahetusel käis ligi poolsada Saaremaa kaitseliitlast Pärnumaal Tammuru–Kikepera piirkonnas toimunud Kaitseliidu suurõppusel Orkaan 4. Kokku osales õppusel üle 630 inimese Pärnumaa, Läänemaa, Saaremaa, Sakala, Järva ja Rapla malevast ning Läti Zemessardzest.

“Kui me Orkaan 4 kohta eelinfot ajakirjandusele andsime, alahindasime õppuse suurust tõsiselt,” tunnistas Kaitseliidu Pärnumaa maleva pealik major Mehis Born Oma Saarele.

Tema sõnul oli eile hommikuks, kui kokkuvõtteid tegema hakati, selge, et tegelikult oli väljas üle 630 inimese. Ka ei mäleta major Born, et sellel sajandil oleks Kaitseliidu õppustel osalenud välisriigist terve üksus – lätlaste Zemessardze oli seekord väljas rühmaga.
Kaitseliidu Saaremaa maleva pealik major Toomas Luik tõdes, et Orkaan 4 läks plaanipäraselt ning kõik kaitseliitlased ja naiskodukaitsjad jõudsid tervelt koju.

Major Luige sõnul tuli meestel metsas olla kaks ööd, kusjuures telgita. Kaasas olid neil kuivtoidupakid.
“Lihtne see ei olnud,” märkis pealik, lisades, et siiski olid kõik osalejad pärast õppust reipad ja heas tujus, sest kui tegemist on ühise eesmärgi ja meeldiva tegevusega, käivad raskused asja juurde.
Saaremaa kaitseliitlased olid pärast õppust rahulolevad ja ootavad pikisilmi juba järgmist katsumust.

“Minu jaoks oli see õppus igati korda läinud. Sai ennast proovile pandud nii füüsiliselt vormilt kui ka psüühiliselt,” märkis üks sõjamees, lisades, et juurde sai ka teadmisi käsuandmise valdkonnast.
Ehkki kohavalik pani nii mõnegi mehe õppuste alguses pead vangutama, sest see oli sõna otseses mõttes porimülgas, saadi sellest tõrkest hiljem üle ning see lisas ettevõtmisele omamoodi vürtsi.

Meestele meeldis ka see, et neid ei oodanud ees rutiinne telgi ülespanek ja tavapärane laagrielu, vaid saigi olla päris lahingtingimustes lageda taeva all.   
“Väga hea õppus oli,” kiitsid mehed nagu ühest suust, tõstes esile nii kamraade kui ka õppuste korraldust.
Orkaani-nimeline õppus korraldati juba neljandat korda. Eelmisel aastal oldi Saaremaal, tänavu Pärnumaal. Järgmisel aastal on võõrustajaks Läänemaa.

Õppusel harjutati koostööd, erinevaid lahinguelemente ning peamine fookus oli suunatud rühmade väljaõppetaseme hindamisele.
“See õppus on koht, kus kaitseliitlased saavad professionaalsetele hindajatele ja vahekohtunikele näidata, mida on aasta jooksul juurde õpitud,” ütles major Born.

Print Friendly, PDF & Email