Juhan Parts: ettevõtjate enesekindlus tuleb taastada (6)

Juhan Parts: ettevõtjate enesekindlus tuleb taastada

SAAREMAAD EI TUNTA: Majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts ütleb, et laias maailmas Saaremaad ei tunta. Samas võib pealtnäha väike asi panna inimesi huvi tundma – nagu pani Kuressaare gümnaasiumi plaan hakata õpetama hiina keelt, uurima, kus see Saaremaa siis asub.
Foto: Peeter Kukk

“Kui midagi meist väljaspool halvemaks ei lähe, on majanduses põhi käes,” usub majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts, kelle hinnangul peaksid Saaremaa ettevõtjad praegu pead kokku panema ja mõtlema, kuidas Saaremaad kui brändi paremini teadvustada ja müüa. Samas toob ta Saaremaa osas positiivsete näidetena välja Trelleborgi tehase, paadiehituse ja Kuressaare gümnaasiumi plaani hakata õpetama hiina keelt.

“Mulle rääkis sellest, et Kuressaare gümnaasiumis hakatakse sügisel hiina keelt õpetama, Hiina asepeaminister, kes tundis huvi, kus on Saaremaa,” ütles Parts Oma Saarele. Ministri sõnul toetab riik ettevõtlike eestvedajate pingutusi.
Ühe säärase näitena tõi ta ka valitsuse otsuse anda Trelleborgile maa hoonestusõiguse tasu eest, sest Trelleborg alustab oma tehase laiendamist ja loob juurde 300 uut töökohta. Väikelaevade ehitamise käimaminekut peab Parts aga lausa imeks – ükski poliitik ega bürokraat ei saaks ette öelda, et kuulge, hakake nüüd Saaremaal ehitama väikelaevu.

“Ometi on Saaremaal kujunenud olukord, kus väikelaevade ehitamisest on kujunenud tohutu potentsiaal, millele nii kutse- kui ka kõrgharidus peavad nüüd järele tulema,” ütles minister Parts, märkides, et lahendamata on siiski veel probleem, kuidas pääseda n-ö vahendajate käest.
“Ka igasuguste allhangete puhul peab ennekõike vaatama, kus riisutakse koor. Me ikka laseme päris palju teistel seda koort riisuda,” avaldas minister arvamust.

Saadaks saarlased Soome õppima

Tulles tagasi Saaremaa-teema juurde, saadaks ta Saaremaa ettevõtjad vaatama, kuidas Soomes Lapimaal Kittiläs on turisminduses 10–15 aastaga loodud 22 000 voodikohta ja tegevus käib aastaringi. “Ma julgustaksin inimesi edasi liikuma, sest praegu on meie projektid siiski vanade mõtete keskpärased teostused.”

Majanduses peab minister oluliseks nii Eesti ettevõtjate enesekindluse taastamist kui ka uute võimaluste otsimist. “Praegu on õhku välja lastud päris tugevasti,” ütles Parts, pidades silmas töökohtade kaotamist igal tasandil. Samas on tema sõnul selge, et kui majandus taastub, hakkavad uuesti tekkima ka tõsised töökohad, mitte sotsiaalne populism, kuid need protsessid toimuvad võnkega, mitte päevapealt.

Kartulid Vabaduse väljakul

Partsi sõnul peab töökoha kaotanud inimene saama tuge nii perekonnalt, naabrilt kui ka omavalitsuselt ja riigilt ning mingit roosamannat ei tohi inimestele lubada.
“Ei tohi jätta muljet, et vaeva pole vaja näha ja ümber õppida pole vaja,” ütles ta, kiites eesti inimest, kes on tubli ja suudab hakkama saada ka raskuste kiuste. “Abitu eestlase manamine, kelle jaoks tuleb Vabaduse väljakul kotikest kartulit jagada, on rahva eneseväärikuse tohutu haavamine. Ka mina võin seda öelda, sest olen 3-aastasest peale koos oma vanaemaga kartulit kasvatanud,” on Parts kindel.

Samas on minister veendunud, et Eesti pikaajaline probleem ei ole mitte lühiajaliselt kasvav töötus, vaid pikaajaliselt on jätkuv probleem hoopiski tööjõu puudus, nagu see oli 2006. aastal.
Majanduskriisi põhi peaks Partsi hinnangul aga käes olema: “Juhul kui midagi meist väljaspool halvemaks ei lähe.” “See “midagi” on küsimus, kuidas n-ö suured majandused lahendavad riikide välisvõlgu ja eelarvete defitsiite,” märkis ta, lisades, et selliste protsesside korral võivad olla ka kriisi järeltõuked, kuid neid ei oska praegu keegi ennustada.

Print Friendly, PDF & Email