Angla “hollandlane” sai mütsi pähe

Angla “hollandlane” sai mütsi pähe

TALVEKS MÜTS PÄHE: Ainus “hollandlane” nelja pukktuuliku seltsis sai eile endale korraliku peakatte. Paadikujuline tõrvatud laudadest tehtud müts peaks vastu pidama aastakümneid.
Autor: Ivika Laanet

Eile hommikul kinnitasid Angla tuulikumäel alltöövõtuga tegeleva OÜ Muinassepp tuulikuehitajad Hollandi tuuleveski kupli külge tõsterihmad ja -trossid ning peagi sikutas firma Saare Kraanad võimas tõsteseade paati meenutava mütsi “hollandlasele” pähe.

Sellega pandi ühele etapile kogu kompleksi renoveerimistöödest punkt. “Hollandi veski renoveerimisel on see küll üks tähtis etapp, aga rohkem kui pool tööd on veel ees,” rääkis ettevõtja Alver Sagur.

Tuulikut jahvatama ei panda, veskisse tuleb korralik püsiekspositsioon vanadest põllutööriistadest, teraviljakoristus- ja töötlemisseadmetest.
Lisaks töövahendeile pannakse üles stendid ja fotod. Angla küla ja üldse selle piirkonna elanikud on lubanud väljapaneku jaoks üht-teist annetada.
Tuuliku kupli või mütsi külge kinnitati eile ka tiivad. Tuulikumeister Aarne Maripuu pidas renoveerimisel üheks keerukamaks tööks kuplile laudadest katuse tegemist.

Järgmise aasta jaanipäevaks lubas OÜ Muinassepp juht Tõnu Sepp tuulikumäel veskite renoveerimisega ühele poole saada.
“Enam-vähem peaksime jõudma. Selliste asjadega on aga alati nii, et töö käigus võivad mõningad üllatused esile tulla. Kui voodri ja katuse pealt maha saame, siis näeme alles õiget pilti,” rääkis kogenud muinsuskaitsespetsialist vanade ehitiste omapärast.

Angla tuulikuid on varasematelgi aastakümnetel restaureeritud. “Midagi on tehtud, aga ei ole korda tehtud. Paigati siit ja parandati sealt. Nüüd aga tahame nii teha, et järgmised 25 aastat ei peaks me tuulikute remondi peale mõtlema,” ütles Alver Sagur.
MTÜ Angla Tuulikumägi, Leisi vallavalitsuse ja EAS-i koostööna saab Saaremaa üks tuntumaid turismiobjekte järgmiseks jaanipäevaks uue näo. Pärandkultuurikeskuski võtab iga päevaga üha enam ilmet juurde.

Print Friendly, PDF & Email