Ameerika mustkunstnik tõi saali puupüsti rahvast täis

Ameerika mustkunstnik tõi saali puupüsti rahvast täis

MUSTKUNST ÜHENDAB: Marco Frezza sõnul on mustkunst kui universaalne keel, millest kõik aru saavad. Aega jätkus mustkunstnikul kõigi jaoks.
Foto: Raul Vinni

Natuke vähem kui aasta tagasi kuulutas kohalik meedia välja uudise, et noor saar-lane Jako Jõgi võitis internetis toimunud mustkunstivõistluse ning selle korraldaja Marco Frezza tuleb New Yorgist Kuressaarde noormehele auhinnaks etendust andma.

Kuressaares lisaks noormehe perele ja tuttavatele reedel ka kultuurikeskuses kaks avalikku etendust andnud Frezza kinnitas, et tegu oli tema elu paari parima etendusega.
Täismaja ja kaasaelamislustist pakatav peamiselt lastest koosnev publik tegid Frezza sõnul vaatamata keelebarjäärile Kuressaares antud etendused meeldejäävaks.

“Mustkunst on nagu universaalne keel, mis, ma arvan, aitas tänased etendused nii eriliseks teha,” märkis ameeriklasest mustkunstnik, kes võlus veidi üle tunni aja kestnud etenduse käigus muuhulgas õhust ja publiku rõivaist ja kehast välja münte, tõmbas köie läbi oma keha ja tegi mitmeid kaarditrikke.

“Väga lahe oli,” oli õhtu “peasüüdlase” Jako Jõgi esimene kommentaar. Ta lisas, et nuputamiseks, kuidas Frezza üht või teist trikki tegi, tal aega ei jäänudki. Laval toimunu nautimine oli võtnud kogu tähelepanu.
“See andis ikka väga palju teadmist juurde, et ma peaksin jätkama seda, mida ma teen,” sõnas noormees, kes ise tegeleb praegu rohkem kaarditrikkidega. Kindlasti lisab talle ka indu pärast privaatetendust Frezza kingitud trikke selgitav raamat.

 


 

Marco Frezza: Eestisse sattumine oli maagia

Sa ütlesid, et mäletad neid etendusi elu lõpuni. Miks?
Ma mäletan kõiki oma etendusi, aga need on kõige tipus. Need olid imelised. Iga mustkunstnik üritab alati oma etendustel maksimumi anda. Need mõlemad etendused olid 10 palli väärt.

Ma arvan, et oluliselt oli abiks, et tegu oli lastega. Eile oli mul etendus rokiklubis (Tallinnas Rock Cafes – aut), see oli katastroof. Seal ei olnud lapsi. Täiskasvanud tuleb enne murda, kui jõuda selle lapseni, kes iga täiskasvanu sees olemas on. Mõnikord võtab see palju aega, mõnikord ei suudagi seda sidet luua. Täiskasvanutega tuleb palju rohkem vaeva näha.

Ma esinen kõigile, aga kõige rohkem armastan ma lastele esineda. Põhjus, miks mulle meeldib nii väga lastele esineda, ma arvan, on see, et nad on lapsed ainult lühikest aega. Kui nad on juba teatud ikka jõudnud, siis nad ei saa ju enam kunagi tagasi minna. Lapsena maagiat näha on väga eriline, sest lapsed näevad seda oma erilisel viisil, nende meeled on mustkunstile rohkem avatud. Täiskasvanutel tulevad juba igasugused “hullud asjad” – sa pead tööl käima, arveid maksma, pead auto ostma, muretsema toidu pärast.

Mina väiksena mustkunsti ei näinud, ma elasin hästi väikeses linnas, kus mustkunstnikke kunagi ei käinud. Ma arvan, et minu ülesanne on praegu käia ja näidata mustkunsti võimalikult paljudele lastele.

Mis on mustkunsti saladus?
Ma ei saa öelda. Kui ma sulle ütleksin, siis teised mustkunstnikud tapaksid mu ära. Ma arvan, et mõnikord see inspireerib lapsi tegema võimatuid asju või siis mitte mõtlema, et elu läheb ainult ühes suunas ja sa ei saa saavutada võimatuna tunduvaid asju. Mustkunst tõestab, et asjad ei ole alati nii, nagu nad paistavad ja mõnikord sa suudad teha midagi võimatut.

Kas Eestisse sattumine oli üllatav?
Ma teadsin, kus Eesti on, kui Jako võitis. Ma teadsin Baltimaadest. Ma ei teadnud aga, kus asub Kuressaare. See oli minu jaoks natuke segadust tekitav ja kindlasti väga kauge koht. Teised võitjad olid Texasest ja Kanadast (internetis toimunud võistluse teine ja kolmas koht – aut).

Ma arvan, et see on omamoodi maagia, mis mind siia tõi. Sest Jako oleks võinud ka mitte võita. Väga-väga palju oli võistlusel kaastöid, näiteks Filipiinidelt, Inglismaalt, Lõuna-Aafrikast, USA-st. Kuidagi suutis Jako neid kõiki lüüa. See on imeline. Ma ei tea, ehk see oli lihtsalt määratud nii minema.

Kas sa andsid avalikke etendusi ka teisi võitjaid külastades?
Ainult siin Eestis. Ma tahtsin Jako ja ta sõprade jaoks teha midagi väga erilist. Ja ma tahtsin jagada nii palju maagiat, kui ma suudan. Ma arvan, et see oli minu kohustus.

Print Friendly, PDF & Email