Projekt “Saare sillake” kutsub autentse pärimuse lätteile

Teisipäeval Kuressaare kultuurikeskuses toimunud saarte rahvakultuuri seminar juhatas sisse Kuressaare Kultuurivara ning rahvakultuuri arendus- ja koolituskeskuse projekti “Saare sillake”, mille eesmärk on äratada Saare maakonna rahvakultuuriviljelejais huvi autentse ja kohaliku materjali vastu.

“Esimene seminar oli paljulubav. Selgus, et kohale tuli inimesi kõikidest valdkondadest, nii toitlustajaid kui ka käsitöölisi, kes on huvitatud rahvakultuurist ja -pärandist,” ütles Kuressaare Kultuurivara kultuurikorraldaja Maris Rebel.

Projekt “Saare sillake” tähendab tema sõnul seda, et see on nagu sild meie esivanemate juurde, mis on mõnes mõttes katkenud. “Aga nagu eilsel seminaril selgus, ei ole see siiski nii lootusetult katkenud – on külasid ja kohti, nagu näiteks Mustjalas ja Muhus, kus sild mineviku traditsioonide juurde, et neid elus hoida, ei ole katkenud,” rääkis Rebel. Ta lisas, et teisalt, kui see projekt edasi läheb, peaks olema selline programm, millega meie kultuuri üle riigipiiride viia ja end nähtavaks teha, seda muidugi ka siin kohapeal.

Maris Rebeli sõnul esines seminaril kõige säravama ettekandega Mustjala põhikooli laste folkloorirühma Sõluk juhendaja Helje Raaper, kes rääkis kohaliku pärimuse kogumisest ja kasutuselevõtu praktikast. “Teised jäid võib-olla kaugeks ja üldiseks – aga eks nad pididki olema sellised suunavamad, seegi on vajalik. Kuid Helje oli täpselt see inimene, kes elab siinsamas ning on ise otsinud ja leidnud materjali,” kiitis Rebel.

Ingrid Rüütel rääkis seminaril pärimuskultuuri tähtsusest tänapäeval, sellest, miks inimesed sellega tegeleda tahavad ja miks see on vajalik tänapäeval. Lisaks peatus Ingrid Rüütel oma ettekandes ka Saaremaa lauludel ja nende omapäral. Eesti rahvusliku folkloorinõukogu arendus- ja koolitusjuht Ene Lukka-Jegikjan juhtis arutelu teemal “Miks meie oma pärimus meile vajalik ja kasulik on ning kuidas seda tänapäeval ka igapäevaelus rakendada”. Pärast ettekandeid koondusid hakkajad naised ühisesse vestlusringi. Kokku osales seminaril 58 inimest.

Print Friendly, PDF & Email