Kuradile saadetud mure tõi Krevera näitetrupile Betti Alveri luulepäevadel laureaaditiitli (2)

Kuradile saadetud mure tõi Krevera näitetrupile Betti Alveri luulepäevadel laureaaditiitli

ETLEMAS: SÜG-i 11c klassi õpilane Liisa Saaremäel ja 12c klassi õpilane Tanel Ting näitetrupist Krevera.
Foto: Gustav Kull

Saaremaa ühisgümnaasiumi näitetrupi Krevera osalemine Betti Alverile pühendatud luulepäevadel “Tähetund” Jõgeval on saanud sedavõrd iseenesestmõistetavaks, et ilma meretaguse seltskonnata ei kujuta seda traditsioonilist kultuurisündmust enam ettegi. Tänavusel luulefestivalil oli kreveralaste jaoks iseäranis rõõmustav hetk see, kui žürii esimees Jaak Allik tunnustas Kreverat laureaaditiitliga.

Jõgeva kultuurikeskuses toimunud Betti Alveri luulepäevadel tuli gümnaasiuminoortel oma etteasted üles ehitada poetessi luuletustest “Kapten Oleander”, “Tuulde räägitud”, “Tuuletriller”, “Kuradile mingu mure” jne. SÜG-i Krevera otsutas oma loomingulise etteaste üles ehitada viimasena nimetatule.

“Selle luuletuse lavastamine osutus piisavalt keeruliseks ja pakkus mõtteainet. Panimegi oma etendusele pealkirjaks “Kuidas seda lavastada?”. Kui hakkasime proove tegema, selgus, et luuletust saabki lavastada erinevates versioonides. Ühtaegu aga tõdesime, et luuletus justkui ei vajagi lavastamist, sest Betti Alveri loomingus on tegelikult kõik juba olemas,” rääkis trupi juhendaja Rita Ilves.

“Luuletust polnud raske pähe õppida, ennekõike tuli aga mõelda sellele, kuidas mõtet esile tuua,” arvasid kreveralased Maret Ansperi ja Liisi Räim. “Liigne muretsemine ei tee kunagi head,” vastasid neiud küsimusele, kas mured peakski vanakurja juurde saatma?
Krevera näiteseltskond on osalenud kõigil seitsmeteistkümnel Alverile pühendatud luuleüritusel, mida korraldavad Betti Alveri Fond ja Jõgeva gümnaasiumi kooliteater Liblikapüüdja.

Krevera polnud Jõgeval ainus saarlaste esindaja. Saaremaa ühisgümnaasiumi näite-trupp Kreisis Sirje Kreismani juhendamisel tõi lavale etenduse “Naaber – kes sa oled, kus sa oled?”, mis põhines Alveri luuletusel “Naaber”.

Jaan Lukas

Print Friendly, PDF & Email