Kasuperede liit kinnitab Saaremaal kanda

Septembris loodud MTÜ Saaremaa Kasupered on tänaseks jõudnud nii kaugele, et põhikiri on kinnitatud ja ühing äriregistrisse kantud.

Marika Anger, kelle kodus kasvab oma perele lisaks veel kolm kasulast, on valitud üle-eestilise kasuperede liidu juhatusse ja tema on asunud vedama ka kohalikku organisatsiooni.
Oma esmaseks ülesandeks peab Marika Anger selguse saamist sellest, palju on maakonnas neid peresid, kes võõraid lapsi kasvatavad.

“Praegu puudub selline andmebaas meie maakonnas täielikult,” räägib ta ja lisab, et esimesele kokkusaamisele, kus maakondlik organisatsioon moodustati, olid kutsutud kõikide kohalike omavalitsuste esindajad, kuid kohale oli neid tulnud väga vähe. “Tundub, et ametnike poolt on see huvi NULL.”

Marika Angeri sõnul ei hakka vastloodud mittetulundusühing arendama mingisugust seltsielu, vaid see on hädavajalik mitmesuguste kasvatusprobleemide arutamiseks, koolituste korraldamiseks ja eelkõige teavitamaks, missugused õigused ja võimalused on riigis olemas kasuperede toetamiseks.

“On ju jagatud mure pool muret. Saarlane on tihti liialt tagasihoidlik, toimetab vaikselt ega oska või ei julge kuskilt abi küsidagi.”
Hiidlane Malle Kobin, kes on sünnilt saarlane ja juhib Eesti kasuperede liitu, leiab, et saarlastel on valikut rohkem kui Hiiumaal ja seetõttu on lausa patuasi, et kasuperede liikumine siin veel hoogu sisse saanud pole. Oli üks koolitus ja sinnapaika see ka jäi. Nüüd loodab ta väga Marika Angerile.

“Kuressaares on ju lastekodu. Samas kehtib kasuperede liikumises reegel – mida kaugemalt, seda turvalisem. Kui meri vahel, ei pääse nende laste probleemsed vanemad nii kergesti ligi.”
Malle Kobinil endal on kolm kasulast, üks Saare maakonnast Lümandast ja kaks Harjumaalt. Kobin arvab, et nüüd, kus tööpuudus suur, võiks näiteks tädi Maali, kel metsa sees kena suur elamine ja oma lapsed pesast välja lennanud, vabalt enesele kasulapse võtta.

Võib-olla päästaks ta sellega näiteks ühe lapse elu ja peale selle oleks see kasulik ka Maalile endale. Annab ju riik tänapäeval kasulapse ülalpidamiskuludeks 3000 krooni kuus.
Eesti kasuperede liidu andmetel on Eestis praegu üle 300 kasupere, kus kasvab üle 400 lapse.

Print Friendly, PDF & Email