Saaremaa giidid asuvad koduturu kaitsele (11)

Saaremaa giidid asuvad koduturu kaitsele

UURIB ASJA: Staažikas giid Bruno Pao tutvub muuseumi väljapanekuga.
Foto: Peeter Kukk

Saaremaal kavatsetakse võtta kasutusele mujal maailmas levinud objektipõhine ekskursioonide juhtimine, mis tähendab, et huviväärsusi tohivad tutvustada vaid kohalikud ekskursioonijuhid ja reisisaatjate ülesandeks on vajadusel giidi jutu tõlkimine.

Maakondlikul ümarlaual, kus lisaks giididele osalesid kohalikud turismiettevõtjad, põhjapanevate otsusteni veel ei jõutud. Küll anti aga mõista, et siingi võiks teatud vaatamisväärsuste osas kehtestada objektipõhise atesteeritud ekskursioonidejuhtimise.
Saaremaa giidide ühingu esimees Heli Kakko on seda meelt, et edasi tuleb liikuda samm sammult ja tegeleda kliendi üldise harimisega.

“Olen ise kuulnud lossihoovis, kuidas mandrilt tulnud giid räägib rahvale, et Saaremaal on olnud poolakad. Ega ikka ei ole. Aga see on vaid üks näide,” sõnas Kakko Oma Saarele. “Loodame järgmise aasta alguseks paika panna need objektid, millised on nõus kohalikku giiditeenust pakkuma.”

Hea giid ei pea kartma

Objektipõhisest giiditeenusest tahetakse tulevikus hakata teada andma Saare maakonda ja Kuressaare linna tutvustaval interneti kodulehel.
Samuti teavitatakse aegsasti Läti, Leedu ja Soome koostööpartnereid ning vastav märge tehakse maakonda tutvustavatesse trükistesse. Kliendid omavad sel juhul enne Saaremaale tulekut infot ja broneeringu kinnitamisel ollakse kõigest teadlikud.

SA Saaremaa Turism juhatuse liige Angela Nairis ütles, et igal medalil on kaks külge. Sest kindlasti ei saa kätt ette panna Euroopa Liidus kehtivale tööjõu vabale liikumisele.
“Soomest või Lätist pärit professionaalsed giidid, kes räägivad õiget juttu, ei pea kartma. Tulgu ja tehku siin atesteerimine ära,” sõnas Nairis. “Kui paber on olemas, ei keela ju keegi linnuses ekskursiooni teha.”
Tema sõnul on eesmärk õilis – tõsta kohaliku giidi osatähtsust välismaalase või Eesti-sisese turisti silmis.

Giididel nigel järelkasv

Heli Kakko ja Angela Nairis on murelikud giidide järelkasvu pärast. Viimase viie aasta jooksul pole n-ö värsket verd lisandunud ning täna tegutsevate giidide vanus on juba üle keskea. Üksjagu on neidki, kes peavad pensionipõlve. Noored ei näe perspektiivi, kuna pole motivatsiooni.
“Me võime rääkida objektipõhisest kaitsest ja rõhuda kvaliteedile, ent kui ikka järelkasvu pole, kes seda tööd teeksid ka 10–15 aasta pärast, on olukord tõsine. Siis võib juhtuda küll, et hakkavadki tooni andma mujalt tulevad giidid,” arutles Nairis.

Heli Kakko on optimist ja loodab, et giidide seltskonnaga liitub tulevikus ka julgeid mehi.
“Vürtsi oleks vaja. Ehk tõmbab mehepoegi meie ridadesse praegune majandusolukord. Tööta jäänud leiaksid kindlasti ümberõppe kaudu uue väljundi ja huvitava väljakutse. Keegi ei tea, kui huvitavad talendid kusagil peidus on,” ütles Kakko.

Maavanem Toomas Kasemaa esitas tänavu sügisel riigikogus Saaremaa kuu raames üleskutse pöörata enam tähelepanu Saaremaa giididele ja nende kaitsele. Tagasisidet Toompealt veel pole.

Print Friendly, PDF & Email