Lugeja kiri: Oriküla soos on allatulistatud sõjalennuk (8)

Oma Saares on mitmeid kordi kirjutatud otsingutest ja leidudest, mis on ühel või teisel viisil seotud sõjasündmustega Saaremaal. Viimati ilmus selline lugu 3. novembri lehes, kirjeldades, kuidas matkajad leidsid Sõrvest padrikust raketijuppe.

Neid kirjatükke lugedes tuli minul meelde, et Oriküla mõisa lähedal on 1941. aastal allatulistatud Saksa sõjalennuki vrakk. See asub üpris raskesti ligipääsetavas kohas, nimelt soos. See tähendab seda, et iga uudishimulik sinna nii lihtsalt ligi ei pääse. Küllap selle tõttu vraki asukohast midagi ka ei teata. Kes teadsid, on läinud igavikuteele.

Tean, et kui vrakki otsima minna, tuleb sümboolseks aluspunktiks võtta mõisa lagunenud häärber, täpsemalt maja läänepoolne otsauks, ja siis võtta suund otsejoones soo poole. Sealt on vraki juurde minna umbes üks kilomeeter maad. Lisan oma toimetusele saadetud kirjale ka skeemi, mille abil oleks võimalik seda kohta üles leida. Seda võivad huvilised siis Oma Saare toimetusest küsida.

Kindlapeale on sõjamasina asukoht tänaseks tiheda võsaga kaetud. Seega on ta raskesti ülesleitav. Seda suurem peaks olema otsija leidmisrõõm. Tänapäevaseid tehnilisi vahendeid kasutades peaks selle vraki leidmine ometi võimalik olema.

Minu meelest väärib äramärkimist, et sõnumi sõjalennuki võimalikust allakukkumise kohast saatsin ma 2–3 aastat tagasi ajalehe Meie Maa toimetusele. Ma ei tea, kas see anti muinsuskaitsele edasi või ei antud. Võib-olla arvati, et mu sõnum on umbluu, mis ei vääri tähelepanu. Võib-olla ei leitud otsinguteks hakkajaid inimesi. Minu sõnum ei leidnud vähimatki vastukaja. Ehk läheb seekord paremini.

Eimar Kipper
mandrisaarlane

Print Friendly, PDF & Email