Saaremaa piimatööstus jääb tänavu kergesse miinusesse (11)

Saaremaa piimatööstus jääb tänavu kergesse miinusesse

Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk kinnitab, et kohalik tööstus lõpetab tänavuse aasta väikses miinuses.
Foto: Tõnu Veldre

Ehkki konjunktuuriinstituudi andmetel teenisid Eesti piimatööstused 2009. aasta esimesel poolaastal 137,2 mln krooni kasumit, kinnitab Saaremaa piimatööstuse juht Andi Saagpakk, et Saaremaa tööstus jääb tänavu kergesse miinusesse.

“Paide piimafoorumil selline arv ühes ettekandes küll välja käidi, aga mulle on see arusaamatu, sest meie jääme sel aastal ilmselt õrna miinusesse,” ütles Saagpakk. “Ma ei oska kolleegide eest öelda, aga tean, et ka neil pole kellelgi mingeid megakasumeid,” lisas ta.

Juustutootmisele orienteeritud Saaremaa piimatööstusel on praegu keerulisemad ajad kui neil tööstustel, mis toodavad piimapulbrit ja võid. Kui piimapulbri ja või hind võimaldab Saagpaku sõnul maksta tootjale piimakilo eest 3.60–3.80, siis juustu eest saadava rahaga kannatab maksta ehk 3,3 krooni piimakilo eest. Piimatööstuse juht kinnitas, et praegu on juustu hind kõrgemast tipust maas 32 protsenti ja piima oma 36 protsenti.

Mereranna ühistu juht Urmas Lehtsalu viitas, et olukorras, kus piimatoodang on üle Eesti vähenenud, võib piimatööstuste vahel puhkeda konkurents piima ülesostmiseks. “Tööstustel on vaja hoida oma seadmed töös, et püsikulud ära katta. Arvestades, et pulbri hinnad on välisturul tõusnud, siis mandril vaikselt rabelemine juba käib,” rääkis Lehtsalu, kes soovitas Saaremaa tööstusel tootjate rasket olukorda arvestades mandri hindadega kaasas käia.

Piimandusühistu E-Piim juhatuse esimees Jaanus Murakas ütles Oma Saarele, et praegu on piima kokkuostuhind üle Eesti ühtlaselt 3,5 krooni.
Ehkki piimatootmine on majandusraskuste tõttu vähenenud, mingit hinnarallit ega konkurentsi kokkuostu pärast Muraka sõnul praegu siiski ei tule. “Hakata praegu kuskilt piima kokku ostma kallima hinnaga võib tähendada seda, et tööstus ei suuda seda kaupa jaanuaris-veebruaris kasulikult müüa, ja ma arvan, et sellele riskile ei minda,” osutas E-Piima juhatuse esimees.

Murakas selgitas, et piimapulbri ja või hinnad on eksportturgudel viimastel kuudel tõusnud, sest Euroopa ja Venemaa šokolaadi- ja kondiitritööstused vajavad jõulueelsel ajal võid ja pulbrit. Võikilo hind oli neil päevil eksportturul koguni 3,5 eurot, mis on viimase aasta arvestuses väga kõrge hind. Näiteks Euroopa Liidu sekkumiskokkuostus oli võikilo hind 2,2 eurot. Kui kondiitri- ja šokolaaditööstused oma või- ja pulbrikogused ära ostavad, jääb piimaturg detsembri teisest poolest Muraka sõnul hästi vaikseks ja on seda ilmselt veebruari lõpuni välja. “Selle vaikuse ajal tekib surve hindade alanemiseks ja küsimus on, kui sügavale see alanemine välja jõuab,” selgitas Murakas.

E-Piima juhi sõnul on toodete eest välisturul saadav hind siiski piisavalt hea, nii et ka mõningane langus pulbri ja või osas piima kokkuostuhinna alandamist Eesti tootjatele kaasa ei too. “Tänase 3.50 pealt ta kindlasti praegu ei lange, sest või ja piimapulbri hinnad võimaldaksid praegu maksta ka rohkem, aga selle peale pole mindud, sest olukord võib muutuda nädalatega, kui mitte päevadega,” rääkis Murakas. Ta avaldas lootust, et piima kokkuostuhind võib selle talve jooksul veel tõusta.

Print Friendly, PDF & Email