Olena loomad lähevad Kaarma valla hoole alla (18)

Olena loomad lähevad Kaarma valla hoole alla

LOOMAD HÄDAS: Olena Vool ütleb, et loomad on Muratsis väga kehvas seisus ja hobused pidavat juba oma sõnnikut sööma. Kuidagiviisi üritab Vool loomadele Randverest heina tuua.
Foto: Peeter Kukk

Oma loomadele, keda ta nimetab “Jumala poolt väljavalituiks”, pidevalt abi otsiv Olena Vool jääb neist esmaspäeval eeldatavasti ilma.

Saaremaa veterinaariakeskus on Kaarma vallavalitsust kohustanud loomade eest hoolitsema, juhul kui Olena Vool ei täida 7. novembriks talle tehtud ettekirjutusi loomade elu-olu parandamiseks.

“Loomapidajale on tehtud ettekirjutused ehitada veisele ja hobusele varjualused ning tagada kõikidele loomadele kohases koguses sööda ja joogivee olemasolu või leida muud võimalused loomade nõuetekohaseks pidamiseks,” selgitab veterinaariakeskus vallavalitsusele ja lisab, et vajadusel tuleb rakendada asendustäitmist, mis seisneb selles, et Kaarma vald peab loomade nõuetekohase pidamise, söötmise ja jootmise oma hooleks võtma.

Esialgu käib nõue Muratsi külas elavate ühe veise, kolme hobuse, viie kitse ja nelja lamba kohta. Veterinaariakeskus ei välista oma kirjas, et edaspidi võib asendustäitmise rakendamine osutuda vajalikuks ka Randveres elavate kahe kanaarilinnu, seitsme tuvi, kahe merisea ja 15–19 hiire puhul.
Kaarma abivallavanem Kairi Niit ütles, et kiri on teadmiseks võetud ja otsitakse koostööpartnereid.

Niit lisas, et Olena Vool on mitu korda käinud vallas rääkimas, et vald püstitaks kohe Muratsisse loomadele elupaigad ja aitaks tal loomadele süüa tuua.
Voolule on Niidi kinnitusel selgitatud, et tal puudub maaomaniku luba Muratsisse hoonete püstitamiseks ning seal praegu olevad varjualused on püstitatud ebaseaduslikult. “Üritame talle selgitada. Siiani ei ole ta kahjuks aru saanud,” märkis Kairi Niit.

Tund aega pärast seda, kui ajakirjanik oli abivallavanemaga rääkinud, saabus Oma Saare toimetusse Kaarma valla kuulutus: “Kaarma vallavalitsus otsib hoiukoduteenuse pakkujaid, kes oleks võimelised mõistliku tasu eest pakkuma loomapidamisnõuetele vastavat ajutist peavarju järgnevatele loomadele: veis, hobune, kits, lammas, pisinärilised, väiksemad ja suuremad puurilinnud.“


Olena Vool: ma ei ole veidrik

Oma Saare toimetuses järjekordset abipalvega kuulutust toomas käinud Olena Vool rääkis, et loomad on Muratsis väga kehvas seisus. Hobused pidavat juba oma sõnnikut sööma. Kuidagiviisi üritab Vool loomadele Randverest heina tuua. “Käin hääletades, kilekotid heina täis,” ütles Vool, lisades, et pisematele loomadele sellest ehk jätkub, kuid hobustele oleks vaja suuremat kogust. Sestap ta inimestelt transpordiabi palubki.

Veterinaariakeskuse käitumist peab ta peenelt planeeritud taktikaks. “Nad ootavad, kuni ma enam hakkama ei saa, ja siis võtavad loomad ära,” rääkis Vool praktiliselt pisarsilmi. “Ma ju palun abi. Miks mulle neid ettekirjutusi tehakse,” ei saa Olena Vool aru, kuna enda arust teeb ta kõik, mis tema võimuses, lisades, et ametnikud võiksid teda karistamise asemel hoopis aidata.

“Nad (veterinaariakeskus – toim) tahavad mind kaelast ära saada, et neil oleks siis vähem muret,” on naine kindel, öeldes, et ta ei ole mingi veidrik. Olena Voolu sõnul peaksid inimesed süvenema ja lahti mõtestama selle, miks tema hätta sattunud loomi aitab. “Minusuguseid ei ole palju, sellepärast paistabki see veider,” on Vool kindel.

Hea uudisena rääkis Vool seda, et must sokk, keda Kaarma valla ametnikud ei suutnud Auriga juures kinni püüda, ilmus eile hommikul Muratsisse. “Tema protest on läbi. Ta tegi oma töö ära,” ütles naine, kinnitades, et juhul kui vald temalt loomad võtab, siis tahaks ta vallaga koostööd teha nende eest hoolitsemisel.

Print Friendly, PDF & Email