Lugeja kiri: Abituriendid tutvusid ülikoolidega

SA Ülikoolide Keskus Saaremaal on 1999. aastast korraldanud erinevate teadusvaldkondade populariseerimiseks Saaremaa teadusnädalat. Sel aastal on lähtuvalt kestvast innovatsiooniaastast ürituste koondnimetajaks “Loovus on teaduse alus”.

Ühe suurema ettevõtmisena toimus kaks nädalat tagasi kõigile maakonna abiturientidele füüsikaviktoriin, kus tuli näidata nii teadmisi kui ka üldist arutlusoskust. Viktoriini 25 paremat lahendajat said auhinnaks õppereisi Tartusse (26.–27. oktoobril) ning hea meel on tõdeda, et sinna pääses kõigi osalenud koolide – Saaremaa ühisgümnaasiumi, Kuressaare gümnaasiumi, Leisi keskkooli ja Orissaare gümnaasiumi – õpilasi.

Reisi eesmärk oli tutvustada tulevastele tudengitele Tartu ülikooli ja Eesti maaülikooli erialasid, kus füüsika on üks põhiainetest. 26. oktoobril tutvustati TÜ füüsika instituudis teadlaste peamisi uurimisvaldkondi ja laboreid, kus igapäevane töö käib. Meeldejääv oli sealne akadeemiline õhustik, aga ka grupisaatja Kaido Reivelti demonstreeritud katse gaasiga hääle madaldamisest. Ülikooli peahoones tutvustas turunduse peaspetsialist Piret Normet õppimisvõimalusi Tartu ülikoolis.

27. oktoobril võõrustas õpilasi Eesti maaülikool, kus esmalt tehti nii üldine kui ka praktiline ülevaade metsandus- ja maaehitusinstituudi tegemistest. Vastuvõtutingimuste ja muu info kõrval pakkusid õpilastele huvi katsemaja ja ehituslabor, kus parasjagu käisid põhumajade krohvimis-, sarikakonstruktsioonide ja betoonkoorikutestid. Tehnikainstituudis tutvustati põllumajandussektori vajadustega seotud uurimisvaldkondi ja järjest enam populaarsust koguvat eriala ergonoomikat.

Lisaks ülikoolidega tutvumisele said gümnasistid tunda veidi ka Tartu õhustikku, mida paberilt või internetist infot lugedes kogeda ei saa. Paljudele sai selgemaks, millises ülikoolis nad õpinguid jätkata soovivad. Eesti maaülikooliga tutvumise programmi valmistasid ette EMÜ vastuvõtu peaspetsialist Tiiu Lille ja karjääriteenistuse peaspetsialist Piia Mäesaar, kes ka gruppi saatsid.

Reisikorraldaja SA ÜKS tänab koostöö eest kõigi gümnaasiumide füüsikaõpetajaid ja võõrustanud ülikoole. Saaremaa teadusnädala, mida rahastas hasartmängumaksu nõukogu, teine tänavune suurem ettevõtmine, teadusbussi Suur Vanker etendused Saaremaal, toimub novembri lõpus.

Jaanika Vakker
Saaremaa teadusnädal 2009 projektijuht

Print Friendly, PDF & Email