Muhu muuseum kavandab Tooma talu keldrisse püsiekspositsiooni

Muhu muuseum kavandab Tooma talu keldrisse püsiekspositsiooni

TOOMAS TULEB PÕRANDAALUNE NÄITUS: Juba järgmisel turismihooajal saavad huvilised tutvuda Muhu muuseumi peahoone Tooma talu keldris avatava püsiekspositsiooniga.
Foto: Peeter Kukk

Ülemöödunud sajandivahetusel ehitatud Koguva Tooma taluhoone keldrisse kavandab Muhu muuseum püsiekspositsiooni. Kelder rajati vana talumaja alla kartuli- ja juurviljahoidlaks alles 1946. aastal.

Viimastel aastakümnetel on küllaltki avar ja omanäoline Tooma taluhoone nullkorrus seisnud tühjana.
Mida täpselt Tooma keldris külalistele näitama hakatakse, ei osanud Muhu muuseumi juhataja Kadri Tüür veel öelda.
Selge on see, et keldri remont võetakse peatselt ette ja järgmiseks turismihooajaks pannakse sinna üles püsiekspositsioon.
“Seal võiksime eksponeerida Muhumaa aiandust ja põllundust või hoopis merendust, mida meil praegu on väga vähe huvilistele tutvustamiseks väljas,” märkis Kadri Tüür.

Kelder koosneb kahest osast. Põrandapinda on veerandsaja ruutmeetri jagu. “Esimene ruum on selline tavaline. Teine ruum, mis on vaid poolteist meetrit kõrge, on aga väga huvitava kujuga – võlvitud laega ja kaldpõrandaga paekiviehitis. Sinna saab pisut ronida armastavate külaliste jaoks panna mingi üllatuse,” arutles Kadri Tüür.
Muuseumi juhatajal on palve ka lehelugejaile – kellel on ettepanekuid ja ideid ekspositsiooni täiendamiseks, pöördugu julgesti muuseumi juhtkonna poole.

Kuigi kultuuriministeerium on Muhu muuseumile investeeringutoetuse andmisest loobunud, loodab Kadri Tüür omavahendite arvelt uue ekspositsiooniruumi korrastamisega ja sealse püsinäituse koostamisega mäele jõuda.
“Kui meil juhtub nii nagu sel aastal, et piletitulu saame planeeritust rohkem, siis kasutame ülelaekunud osa investeeringuteks. Asume küll muinsuskaitse aluses külas suure talukompleksina, aga kas kultuuriministeeriumi tugi kunagi taastub, ei oska öelda. Praegu peame ise hakkama saama. Siiani oleme ka saanud,” rääkis Kadri Tüür.


Masu ei masenda

Majandussurutisest hoolimata on Muhu muuseumi tänavu päris agaralt külastatud. Kõik muuseumi korraldatud suveüritused on kenasti korda läinud.

Koostöös Liival asuva Kalakohvikuga on muuseum käivitanud Reisikohviku sarja. Esimesel kohvik-õhtul 10. oktoobril rääkis jalgrattal mööda maailma rännanud Kristjan Prii eksootilisel matkal nähtust-kuuldust. 7. novembril kell 18 astuvad huviliste ette Lapimaal rännanud muhulased.

“Lapimaa paikneb nii Norra, Soome, Rootsi kui ka Venemaa aladel. Kõik need matkad toimusid neis maades ülevalpool polaarjoont, see aga tähendab, et juttu ei tule mitte niivõrd neist riikidest, vaid kultuurilisest asualast,” selgitas Tüür.

Talvekuu keskpaigani saavad huvilised Ungaris Kaposvari linnas näha rahvusvahelise projekti INEXTEX näitust, kus osaleb ka Muhu muuseum.

Print Friendly, PDF & Email