Matkajad leidsid Sõrve padrikust “hulkuma” läinud raketi jupid

Matkajad leidsid Sõrve padrikust “hulkuma” läinud raketi jupid

EKSPONAATE LISANDUB: Tõnu Veldre eestvedamisel asutatud Sõrve ajalootoa militaarne ekspositsioon täieneb aeg-ajalt uute eksponaatidega. Võimalik, et nüüd Tammuna ja Lõpe vahelisest metsast leitud metallitükid pärinevad raketikompleksist S-75.
Foto: Aare Laine

Sõrve metsades laupäeval matkanud muinsuskaitsjad leidsid Tammuna ja Lõpe vaheliselt maa-alalt oletatavad raketi- ja lennukidetailid. Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimehe Tõnu Veldre sõnul ei saa matkajad siiski päris kindlad olla, et metallitükid on militaarset päritolu.

Matkajad sattusid Lülle peakraavi läheduses umbes paarimeetrise läbimõõduga ligi pooleteist meetri sügavuse “kraatri” juurde, mille seest ja ümbrusest leiti saladuslikke alumiiniumitükikesi.

“Kuna pidevalt on räägitud, et sõja ajal on Tammuna ja Lülle vahele soisele alale Saksa lennuk alla kukkunud, siis lootsime ka sellest lennumasinast jälgi leida. Kui alumiiniumplekist tükke nägime, siis arvasimegi, et tegu on lennuki osadega. Sõrve ajalootoas käinud kohalikud inimesed teadsid aga rääkida, et need võivad olla Maantee küla raketibaasist eelmise sajandi kuuekümnendatel aastatel välja lennutatud raketi tükid,” arutles Tõnu Veldre. 

Sõrve poolsaare elanike seas on liikunud jutt, et Maantee küla raketibaasist olla segastel asjaoludel lendu läinud tiibrakett, mis mõne kilomeetri kaugusel metsas maha “potsatanud”.
Salapärase raketi kohta teavad sõrulased praegugi mitmesuguseid legende pajatada.

“Ühe versiooni järgi olid vene sõdurid raketti meeleheitlikult taga otsinud, kuid pole leidnud. Teine lugu räägib sellest, et üks kohalik mees olevat taasiseseisvunud Eesti riigi algusaastatel maa seest raketi üles kaevanud ja selle mootori demonteerinud. “Tundub, et jahimeestele oli see koht ikkagi teada,” märkis Tõnu Veldre.

Nõukogude armees ohvitserina teeninud Sulev Truuväärt teab juhtumit, kus 1962. aastal startis Maantee küla raketibaasist rakett Sõrve kohal tiirleva õhupalli suunas.
“Kuna õhupalli metalne peegelpind oli niivõrd väike ja rakett moderniseerimata, siis see pall jäigi tabamata ja 37 sekundi pärast muutus rakett mitmekümne kilomeetri kaugusel mere kohal olematuks. Rakett oli niimoodi ehitatud, et kui objekti ei taba, siis teatud sekundite pärast see plahvatas, nii et midagi ei jäänud järele,” teadis Sulev Truuväärt.

Kunagine sõjamees mäletas veel teistki raketijuhtumit. “1967. aastal läks Orikülast laadimisnurkadelt horisontaalselt lendu rakett, mis maandus tõesti baasi lähedale metsa, kus selle lõhkepea õhiti,” meenutas Truuväärt. Endise ohvitseri arvates võisid muinsuskaitsjad leida mõne õpperaketi tükid.
Lennuki leidmisest unistavad muinsuskaitse seltsi liikmed edasi. Tõnu Veldre sõnul andis selleks lootust laupäeval soise ala piiri pealt leitud umbes poole meetri pikkune ladina tähtedega ja juhtmetega varustatud metallplaat. Matkajad leidsid ka ühe kolvi koos silindriga.

Nüüd siis tuleb leitud metallitükikesed asjatundjatele identifitseerimiseks anda. Kas tegu on raketi- ja lennukitükkidega, seda ootavad põnevusega nii muinsuskaitsjad kui ka üldse ajaloohuvilised.
24. novembril kutsub muinsuskaitse selts inimesi Sõrve sääre tipu lähedale mälestusmärkide juurde tähistama Teise maailmasõja lahingute lõppemist Saaremaal 65 aastat tagasi.

“Sõjas oli kaotajaid nii Saksa kui ka Vene poolel. Meie sõnum on see, et kõige suuremaiks kaotajaiks olid sõrulased. Seda tahamegi mälestussündmusel rõhutada,” märkis Saaremaa muinsuskaitse seltsi esimees.

Print Friendly, PDF & Email