Pressiülevaade: Berlusconi eelistas Jordaania kuningale Putinit

Lõppeval nädalal kirjutasid maailma ajalehed muude teemade hulgas palju ka kahe riigi – Itaalia ja Venemaa – valitsusjuhtide üllatuskohtumisest.

Kommentaatorid märgivad, et skandaalne Itaalia valitsusjuht Silvio Berlusconi jättis ootamatult ära kõik varem kavandatud kohtumised ja tormas ülepeakaela Peterburgi, et osa saada sõber Vladimir Putini sünnipäevapeost. Samas iseloomustasid ametlikud allikad kõnealust visiiti kui “töise iseloomuga eraviisilist külaskäiku”.

Londoni mainekas päevaleht The Times kirjutab, et Itaalia peaminister jättis ootamatult ära kohtumise Jordaania kuningaga ja eelistas sõita Vladimir Putini sünnipäevapeole. Leht teab väita, et Itaalia opositsioon kritiseeris Berlusconi sellist käitumist teravalt, kuna kaotati hea võimalus aidata kaasa Lähis-Ida kriisi reguleerimisele. Nimelt jättis Silvio Berlusconi selle nädala alguses ootamatult ära kohtumise Jordaania kuninga Abdullah II-ga ja sõitis ootamatult Peterburgi, kirjutavad lehe korrespondendid Tony Halpin ja Richard Owen.

Berlusconi üllatusvisiidi ametlikuks põhjuseks toodi, et kahe valitsusjuhi kohtumisel võetakse muuhulgas kõne alla nafta-gaasi-projektid. Säärasesse põhjendusse suhtub The
Times aga skeptiliselt, kuna kuulduste järgi osaleb Berlusconi ka Putini sünnipäevapeol, mida peetakse väga kitsas ringkonnas Valdai järve ääres. Putini pressiesindaja Dmitri Peskov iseloomustab Briti lehele antud usutluses Itaalia peaministri Peterburi-visiiti kui “töise iseloomuga eraviisilist külaskäiku”.

Samas lükkab pressiesindaja kategooriliselt tagasi väited, nagu kavandataks Valdai järve ääres mingit koosviibimist ja et Putini sünnipäevapidu olevat Itaalia valitsusjuhi külaskäigu peamine põhjus.
Samas artiklis toonitab The Times veel, et Ameerika diplomaadid on väljendanud muret Putini ja Berlusconi lähedaste suhete üle Liibüa liidri Moammar al-Kaddafiga.

Berlusconi ja Putini eraviisiline kohtumine energeetikaküsimuste asjus – nii pealkirjastab samale teemale pühendatud kommentaari Hispaania üks juhtivaid päevalehti El País. Leht jätkab: Itaalia peaministri kolmepäevane visiit Peterburi lähistele Valdai järve ääres asuvasse legendaarsesse suvilasse on “salajane ja ülimalt eraviisiline”, selle käigus “juuakse vodkat, räägitakse poliitikast, ärist ja paljust muustki”.

Kuid visiidi peamine eesmärk on siiski energeetika – täpsemalt aga gaasijuhtme Lõunavoog (South Stream) ehitamine. Tegemist on Vene energiagigandi Gazprom ja Itaalia naftafirma Eni S.p.A. ühisprojektiga, mis nii väga ärritab Washingtoni ja on ka Brüsselile suurt peavalu valmistanud.
Hispaania lehes ilmunud loo autor Miguel Mora märgib, et Itaalia opositsioon iseloomustas oma peaministri salajast visiiti maailma ühte suurimasse riiki kui käitumist, mis on “sobimatu ühele demokraatliku riigi juhile”. Riigi ekspeaminister ja endine kommunist Massimo d’Alema lausub aga lehele antud usutluses irooniliselt, et “Berlusconi sõidab Venemaale palju sagedamini, kui seda tegid Itaalia kommunistliku partei kunagised liidrid ajal, mil Nõukogude Liit veel eksisteeris”.

Kindlalt võib väita, et Putini ja Berlusconi sõprussidemed on väga tugevad, jätkab leht. Mafioosode suurima arvu poolest tuntud kahe Euroopa riigi esindajad leppisid juba 2003. aastal kokku, et Eni ühendab Gazpromiga jõud projekti Lõunavoog elluviimiseks. Berlusconi ammune tuttav ja sõber Bruno Mentasti Granelli rajas kompanii Central Energy Italia ja praeguseks on temast saanud nii Itaalia peaministri kui ka Gazpromi usaldusisik. Itaalia majandusleht Il Sole 24 Ore kirjutas juba 2005. aastal, et Central Energy on “nende vene ärimeeste täieliku kontrolli all, kellest paljud on tihedalt seotud Gazpromiga”.

Ka El País pöörab lugeja tähelepanu asjaolule, et Lõunavoog on USA-s suuri kahtlusi tekitanud, kuna kõnealune projekt paneb Itaalia ja kogu Euroopa Liidu (EL) majanduse liiga suurde energeetilisse sõltuvusse. Gazprom on välja arvutanud, et juhul kui teoks saab nii Lõunavoog kui ka Põhjavoog (Nord Stream, mis kulgeb mööda Läänemere põhja – toim), kasvab EL-i energeetiline sõltuvus Venemaast 33 protsendini.
Ameerikas asuva Harvardi ülikooli ekspert Marshall Gold-man on väitnud, et “kõik Euroopa riigid, kelle gaasitarnete garantiiks on Venemaa juhtmed, satuvad paratamatult Kremli võimu alla”. Lisaks lämmatab Lõunavoog Nabucco projekti, millel on Washingtoni toetus, märgib Hispaania ajaleht lõpetuseks.

Lausa sensatsiooniliste paljastustega on välja tulnud Põhja-Itaalias Milanos ilmuv ajaleht Corriere della Sera. Leht teatab: olles veendunud, et tema vastu kavandatakse vandenõud, pöördus Berlusconi oktoobri alguses ühe “Euroopa Liitu mitte kuuluva sõbraliku riigi eriteenistuste poole”.

Täpsemalt aga olevat Itaalia peaminister abipalvega pöördunud oma suure sõbra Vladimir Putini poole. Alles siis, kui opositsioon ähvardas Berlusconi kutsuda parlamenti aru andma, lükkas mees ise säärase info ümber. Kuid ei möödunud nädalatki, kui Berlusconi klannile kuuluv ajaleht Il Giornale kaevas välja Tšehhi eriteenistuste ümber puhkenud vanema skandaali ja süüdistas Itaalia mõjuka ajalehe La Repubblica ajakirjanikku spionaažis.

Itaalia peaministri kantseleile lähedal seisvad isikud teatasid aga Corriere della Sera korrespondendile, et Berlusconi Putini poole pöördumise tegelikuks põhjuseks oli soov saada täiendavat informatsiooni Itaalia praeguse presidendi Giorgio Napolitano kommunistliku mineviku kohta.

Print Friendly, PDF & Email