Kalju Kepp sai maavanema tegutsemisest lootust (7)

Muhu elaniku Kalju Kepi soov vahetada oma Kuivastu sadama sissesõidutee kõrval asuv kodu vähem tervistkahjustava, müravaiksema ja vähema vibratsiooniga maalapi vastu on jõudnud maavanemani.

Toomas Kasemaa edastas Kalju Kepi mure omakorda maa-ametile, otsides võimalusi maadevahetuse protsessi algatamiseks.
Kalju Kepi kodu asub vahetult sadama sissesõidutee kõrval, kõigest mõne meetri kaugusel rohke liiklusega teest. Liiklusest tulenev müra ja heitgaasid on aastaid kahjustanud Kepi tervist ning tee ehitustööd väidetavalt tekitanud seintesse pragusid.

Seetõttu otsib mees võimalusi vahetada kodukrunt mõne riigimaatüki vastu, mis asuks teest kaugemal.
Maavanema tegelemine asjaga annab Kalju Kepile lootust. “Kuigi hr Kepp ei usu kiirete lahenduste võimalikkusse, annab asjade kulg lootust, et pikemas perspektiivis leitakse nii riigi kui ka hr Kepi huve arvestav mõistlik lahendus,” teatas Kalju Kepi esindaja Ants Kuningas.

Mõistlik lahendus oleks Kuninga sõnul vahetada Kalju Kepi kinnisasi samas vallas asuva riigi tagavaramaa vastu ja paigutada Kepi eluase sellele kinnisasjale ümber. “Seda varianti peaks parimaks ka hr Kepp. Kahjuks ei ole sellist pakkumist riigi poolt veel tehtud, kuid loodame, et maavanemale esitatud avaldus loob pakkumiseks vähemalt head eeldused,” teatas Kuningas.
Maa-ameti pressiesindaja Andres Põld tõdes, et seadus ei näe maade vahetamise võimalust enam ette ning kompensatsiooni on võimalik saada vaid sundvõõrandamise korral.

“Kui näiteks sadama laiendamine läheb nii, et maatükk ette jääb ja on vaja see sundvõõrandada, siis on võimalus kompensatsiooni saada, aga niisama, et tal on seal ebamugav, sellist vahetust ei tehta.” Ametlikult ei ole maa-amet maavanemale veel vastanud.
Maanteeameti avalike suhete peaspetsialist Allan Kasesalu tõi välja, et teedeehitustele ette jäänud kruntide kompenseerimine on üsna sage asi: “Tavaliselt makstakse teedeehitusele ette jäänud krunt välja, vaidlused käivad ainult hinna üle.”

Küll aga pole tema andmeil riigimaanteedega seonduvalt Eestis ette tulnud olukorda, et teeremondi käigus seal kõrval asuva kahjustada saanud maja eest oleks kompensatsiooni makstud.
Kalju Kepil läheb juhtumi asjus oma õiguse otsimisel enda sõnul juba kolmas aasta. “Mulle on öeldud, et oleks mõni miljonär sinu asemel, see oleks ammu riigilt sellise papi välja pressinud, et…!”


Elu vibratsioonis

Kehtestatud normide kohaselt peetakse II klassi maantee sanitaarvööndis elamist tervisele ohtlikuks (vt Maanteeameti kiri 2.2-4/08-01452/014) ja selles keskkonnas ei soovitata toiduks kasvatada ka aed- ja puuvilju. Kui eelnevale lisada transpordist tekkiva vibratsiooni mõju, mille suurus võib jääda ka lubatud piirväärtuste sisse, võib väita, et sellises keskkonnas elava inimese normaalne elutegevus on tagasihoidlikult väljendudes oluliselt häiritud.

Selleks, et tunnetada, missugune on normidega lubatud vibratsiooni ja heitgaaside mõju, soovitan kõigil skeptikutel seista või istuda suvisel, vaikse tuulega päeval (või öösel) hr Kepp´i maja ees paar tunnikest. Igavuse peletamiseks võiks samal ajal mõelda, et kas normaalsel inimesel õnnestuks selles keskkonnas silm kinni lasta ja kas või natukesegi tukastada. Paha ei teeks mõelda ka selle üle, kui normaalne oleks kasutada heitgaaside keskel kasvavaid aed- ja puuvilju oma toiduseks või selles keskkonnas toiduainete kasvatamise mõttekuse üle.

Ants Kuningas,
Kalju Kepi volitatud esindaja

Print Friendly, PDF & Email