Tänakut ootab elu tähtsaim eksam (1)

Täna ja homme on rallimees Ott Tänaku karjääri seni kõige vastutusrikkamad päevad. Austrias toimuvate katsete eduka läbimise korral võib ta saada koha tuleval aastal MM-sarjas osalevas tiimis.

Eksib see, kes arvab, et Tänak on viimaste nädalate jooksul hommikust õhtuni autoroolis istunud ning karjääri pöördepunktiks kujunevate päevade tarbeks sõiduvõtteid ja õige liikumisjoone valikut lihvinud. Kaugel sellest, elu kohati karm reaalsus pakub hoopis argisemat tegevust.

“Sõitmiseks polnud võimalust, kuni viimase hetkeni käis auto ehitamine, alles teisipäeval sai kõik korda ja saatsime masina Austria poole teele,” rääkis Tänak kolmapäeva pärastlõunal. Eile siirdus ta koos oma mentori Markko Märtini ja kaardilugeja Kristo Kraagiga ka ise Austriasse.
Tänaku N-rühma Subaru Impreza sai kannatada poolteist kuud tagasi sõidetud Soome MM-rallil, kui 21-aastane roolikeeraja sõitis auto tehnilise rikke tagajärjel teelt välja ja katkestas.

“Masina taastamine võttis aega, tahtsime teha kõike väga hästi,” selgitas Tänak. “Esmaspäeval tegin asfaldil mõned tiirud, aga seegi oli rohkem auto sättimiseks. Tean, et nüüd on tehnikaga kõik korras.” Tänak lisas, et viimase aja napp sõidupraktika ei tohiks konkursi käigus tunda anda: “Kruusateed on nagu ikka, asfaldiga olen vähem harjunud.”

Pool teed ihaldatud töökohani – Pirelli Star Driver tiimi sõitjaks – on Tänakul juba käidud. Juuli viimastel päevadel osales ta Soomes sõidetud eelvoorus ja pääses koos viie konkurendiga suurde finaali.
Eesti rallisõpradele tuttavatest meestest mahtusid toona valitute hulka ka lätlane Maris Neiksans ja leedulane Vytautas Švedas, lisaks Rootsi ja Norra rallimees.

Täna pistavad nad rinda veel üheksa konkurendiga. Euroopa valikust pääseb Pirelli tiimi kaks sõitjat, kokku antakse võimalus MM-l osaleda viiele noorele piloodile. Kõik saavad osaleda kuuel etapil.
Austrias toimuv lõppvoor on ülesehituselt sarnane Soomes toimunuga. Esimesel päeval kontrollitakse rallimeeste kehalist treenitust ja suhtlemisoskust, teisel päeval sõidetakse umbes 80 km pikkune miniralli, sellest esimene pool asfaldil, teine aga kruusal.

Juba suvel alustas Tänak tugevate treeningutega, kehalise võimekuse test polevat sugugi naljaasi. “Pärast Soome võistlust olen pidevalt edasi harjutanud. Kehalise vormi hoidmisest ei saa rääkida, tuleb ikka edasi panna,” märkis ta ning möönis, et ettevalmistamist vajas ka vestlusvoor.
Inglise keele praktikat olevat Tänakul lihtsalt vähe, ent igapäevase keelekasutusega ei tohiks probleeme tekkida. Samas peetakse tugeva reklaamiväljundiga tiimis suhtlemisoskust väga oluliseks.

Päev enne ärasõitu möönis Tänak, et hinges valitseb kerge ärevus, ent sellest ei tohi end häirida lasta. “Oma asjad tuleb rahulikult ära teha,” sõnas ta kindlameelselt.

Peep Pahv, Postimees

Print Friendly, PDF & Email