Piimasõda Saare tootjaid esialgu veel ei morjenda (4)

Piimasõda Saare tootjaid esialgu veel ei morjenda

MAXIMA TAANDUS HINNASÕJAST: Ehkki Maxima kett end hinnasõjast distantseeris, võis kuressaarlane Liina eile Kuressaare Maximast osta Alma liitrist kilepakendis piima hinnaga 3.90.

Esmaspäeval kaubanduskettide vahel lahvatanud piimahinnasõda Saaremaa piimatootjaid toorpiima kokkuostuhinna uue langusega vähemalt esialgu ei ähvarda.

Saaremaa liha- ja piimaühistu nõukogu esimees, Valjala POÜ juht Liilia Eensaar ütles Oma Saarele, et välismaistes jaemüügikettides alanud hinnasõda antud juhul Saaremaa tootjaid otseselt ei mõjuta, kuna Saaremaa piimatööstus joogipiima ei tooda.

Eensaare sõnul on piimatööstus turu leidmisel teinud suhteliselt head tööd ning sel kuul pole piima kokkuostuhinna langust kindlasti ette näha.
Ehkki kaubanduskettide väitel toimub kogu hinnasõda nende endi kasumi arvelt, võib jaemüügis puhkenud hinnasõda Eensaare sõnul mõne aja möödudes viia siiski selleni, et kaubandus hakkab piimatööstustelt nõudma joogipiima väljamüügihinna alandamist.
Praegu saavad Saaremaa piimatootjad piimakilo eest 3 krooni 20 senti, millest lahutatakse maha transpordikulud.

Piim on veest odavam

Liilia Eensaare sõnul tekitab temas vastikustunde, et valitsus ei suuda Eesti tootjate kaitseks midagi ette võtta. “Piima hind on madalam kui pudeliveel, aga vee müümisel ei tee keegi mingit hinnasõda,” nentis Eensaar.
Nn piimahinnasõda sai alguse esmaspäeval, kui Rimi teatas, et langetab piimahinna 3.90 peale, sama hinnalangusega vastas kohe ka Prisma. Viimati maksis piim nii vähe 2002. aastal. Hinna langetamine tõi kaasa põllumeeste terava kriitika.

Konjunktuuriinstituudi andmetel on 2,5-protsendise kilepiima keskmine tööstustest väljamüügihind 8,25 kroonilt jaanuaris langenud augustis 5,22-le liitrilt. Seega müüvad kaubandusketid joogipiima alla selle sisseostuhinna.
Eile hommikul tõstis Rimi kilepiima tagasi tavapärase 4.90 peale, tuues põhjenduseks, et soovib vältida piimahinna edasisest langemisest tulenevaid negatiivseid tagajärgi. Rimiga ühte kontserni kuuluvad Säästumarketid müüvad liitrist piima kuni 29. septembrini kampaania korras hinnaga 3.90. Selle uudise peale teatas Prisma Peremarket, et langetab piimahinda veelgi – 3.70-le – ja katab hinnalanguse oma kasumi arvelt.

Ehkki Maxima kaubanduskett on end hinnasõjast distantseerinud, võis eile ka Kuressaare Maximast saada Alma liitrist kilepakendis piima hinnaga 3.90. Kuressaare Maxima juhataja Merike Paja sõnul on toote läbimüük olnud hea, kuid juba lähiajal läheb piim uuesti kallimaks.

Talupidajad mõistavad hukka

Esimesena mõistis Rimi, Prisma ja Säästumarketi hinnasõja joogipiimaturul hukka Eestimaa talupidajate keskliit, kes leidis, et piimahindade mahasurumine on omandanud mõõtmed, mille negatiivsed tulemused väljenduvad varem või hiljem piima tootmis- ja töötlemissektoris.
Selline tegevus suretab Eestis piimatootmise välja, ehkki piimatootmine on tunnistatud Eestis strateegiliselt kõige olulisemaks ja konkurentsivõimelisemaks tootmisharuks põllumajanduses.

Piimatootmise väljasuretamisega kaasneb töötuse ja abivajajate kasv, maade kasutusest väljalangemine ja võsastumine. Tarbijad peavad arvestama sellega, et tulevikus hakatakse Eestis müüma piima, mis on valmistatud maailmaturul ringlevast piimapulbrist ning mille toiteväärtus, maitseomadused ja tervislikkus erinevad värske piima omadest olulisel määral.

Selline hinnasõda alavääristab piimatootjat, kelle tööd ei hinnata enam millekski, teatas talupidajate keskliit.
Joogipiima hinnasõja mõistsid hukka ka Eesti põllumajandustootjate keskliit ja Eesti põllumajandus-kaubanduskoda, kes töötab välja ettepaneku konkurentsiseaduse muutmiseks, mis välistaks toodete müügi dumping’uhindadega.

Print Friendly, PDF & Email